čtvrtek, 27. únor 2020

Mezinárodní festival židovské hudby MAŽIF uvede premiéru symfonického díla Biblické ženy

Napsal(a) 

Karin Sariskjan Karin Sariskjan
Devátý ročník mezinárodního festivalu židovské hudby MAŽIF představí ve dnech 24. března až 5. dubna hudebníky z České republiky i celého světa. Koncerty budou probíhat například v Maiselově synagoze, na Vršovickém zámečku, v Chodovské tvrzi a na dalších místech.  

Židovská hudba v průběhu staletí prošla obrovským vývojem, do něhož nesmírně krutě zasáhl holocaust a pogromy židovského národa. Festival Mažif pořádá spolek Muzika Judaika, jenž v souladu se svým posláním propojuje zahraniční a českou společnost a buduje vzájemné porozumění mezi národy. Jedním ze závažných podnětů této pořadatelské snahy je skutečnost, že v Evropě opět velmi výrazně sílí antisemitismus a cílem spolku je reagovat na vnější události, historické souvislosti i náhodné situace. Spojením různých uměleckých prostředků vzniká festival, který je současně i mementem za svobodu, nezávislost, respekt a toleranci k lidem různých etnik. 

Vila Madalena Vila Madalena
Každoročně má na MAŽIFu premiéru symfonické dílo věnované významné události či osobnosti z bible a židovské historie. Předchozí ročníky tak hudebně připomínaly třeba Krále Šalomouna, Franze Kafku či sira Nicholase Wintona. Letos půjde o světovou premiéru symfonické svity hudebního skladatele Jaromíra Vogela Biblické ženy. V Českém muzeu hudby ji 5. dubna provede rozšířený symfonický orchestr, Pražští pěvci a smíšený česko-německý sbor. Návštěvníci se letos dále mohou těšit na komorní trio Chazor, umělkyně arménského původu Karin Sarkisjan, koncert pro dvě violoncella Jiřího Hoška a Dominiky Weiss-Hoškové, vídeňské duo Vila Madalena či sefardské písně v podání souboru Tra – La.

Festival také doplní dvě doprovodné výstavy a celý program je veřejnosti přístupný zdarma. Bližší informace jsou k nalezení na facebookové stránce festivalu.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.