čtvrtek, 1. březen 2018

Martinů a jeho smyčcové kvartety z válečných let

Napsal(a) 

Kvarteto Martinů Kvarteto Martinů

V pražském Muzeu Bedřicha Smetany proběhne 6. března slavnostní křest svazku kritického vydání smyčcových kvartetů č. 4 - 7, které složil Bohuslav Martinů mezi lety 1937 až 1947. Jedná se o pátý svazek z projektu Souborného vydání díla Bohuslava Martinů, který připravuje Institut Bohuslava Martinů. Událostí bude provádět ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina, křtu se ujme houslista a skladatel Pravoslav Kohout a vystoupí na něm Kvarteto Martinů se Smyčcovým kvartetem č. 7 H 314.

Všechny dosud vydané svazky již vstoupily do koncertního života, jsou používány při nahrávacích projektech a vytvářejí nový standard vydávání děl špičkových českých autorů,“ říká o projektu ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina a spolueditor nového svazku. Všechny čtyři dosud vydané svazky jsou také oceňovány odbornou veřejností, za zmínku stojí například pochvalné recenze v prestižních časopisech NOTES a Musikforschung nebo cena Best Edition Německé asociace hudebních vydavatelů za první svazek „Epos o Gilgamešovi“. Kvarteto Martinů má se smyčcovými kvartety „svého“ skladatele bohaté zkušenosti. U společnosti NAXOS postupně natočilo tři alba se všemi jeho kvartety, a za druhé získalo cenu MIDEM v Cannes 2004 za nejlepší CD roku v oblasti komorní/sólové nahrávky hudby 20. století. Kvarteto je také laureátem soutěží jako např. ARD Mnichov, Evian (Francie), soutěž Yehudi Menuhina (Porthsmouth, Velká Británie) nebo Pražské jaro. Slavnostní křest proběhne 6. března od 14:00 v Muzeu Bedřicha Smetany na Novotného lávce 1.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.