pátek, 19. únor 2016

Lotyšský týden Filharmonie Brno se Vzdáleným světlem Pēterise Vaskse

Napsal(a) 

Alina Pogostkina, foto ensembleraro.com Alina Pogostkinafoto: ensembleraro.com

Poslední únorový týden bude ve Filharmonii Brno patřit mezinárodnímu dialogu. Kromě hlavní sólistky sezony Aliny Pogostkiny a finského dirigenta Juhy Kangase přijede také současný lotyšský skladatel Pēteris Vasks a jeho žena, režisérka Dzintra Geka. 

„Jedním z našich cílů je vtáhnout Brňany do světového hudebního dění. Díky koncertu s názvem Vzdálené světlo přijede do Brna německá houslistka ruského původu Alina Pogostkinová, lotyšský skladatel Pēteris Vasks a finský dirigent Juha Kangas. V Besedním domě se sejdou zástupci Lotyšské a Finské ambasády a příznivci klasické hudby 20. a 21. století, kteří si kromě neoromantického houslového koncertu, filmové a scénické suity vyslechnou vůbec nejmladší skladbu naší jubilejní 60. sezony, která byla napsána v roce 2012,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Alina Pogostkina má s hudbou Pēterise Vaskse bohaté zkušenosti. V titulním rozhovoru pro HARMONII 11/15 řekla: „S Pēterisem Vasksem jsem se velice blízce spřátelila a k jeho houslovému koncertu jsem si ihned našla intenzivní osobní vztah. Vzdálené světlo je něco jako modlitba, meditace, má výrazně spirituální charakter. Je to krásná hudba, která se mě hluboce dotýká a která mi zatím pokaždé poskytla překvapivé a bezprostřední spojení s orchestrem a publikem. (…) Tento koncert a Pēteris spojují mnoho věcí v mém životě. Cítím, že je tu silná vazba, ten koncert představuje jakousi osudovou linku v mém hudebním životě. Koneckonců, bylo to právě Vzdálené světlo, které jsem provedla s Bamberskými symfoniky, po čemž následovalo další pozvání k tomuto orchestru, abych s ním hrála Widmannův Houslový koncert…“

V Besedním domě zazní celkem čtyři skladby. Kromě zmíněného houslového koncertu také koncertní suita z hudby k Schlöndorffovu filmu Mladý Törless Fantasia pro smyčcový orchestr německého skladatele Hanse Wernera Henzeho. Ten byl totiži uznávaným filmovým skladatelem a není v této souvislosti bez zajímavosti, že čtvrtá část jeho suity byla použita ve slavném hororu Williama Friedkina Vymítač ďábla. Dále skladba Canto V „Into the Heart of Light“, kterou napsal na objednávku dirigenta brněnského koncertu Juhy Kangase v roce 2012 finský skladatel Einojuhani Rautavaara, známý například svým Koncertem pro ptáky a orchestr, kde ze zvukového pásu zní ptačí hlasy, na magnetofon „ulovené“ skladatelem. Závěr večera bude patřit dalšímu finskému skladateli – Jeanu Sibeliovi a jeho koncertní suitě Pelléas a Mélisanda sestavené ze scénické hudby k stejnojmennému dramatu vlámského básníka Maurice Maeterlincka.

vos

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.