pátek, 13. červen 2014

Libor Pešek obdržel čestné občanství hl. m. Prahy na koncertě Pražských symfoniků

Napsal(a) 

Libor Pešek a Tomáš Hudeček Libor Pešek a Tomáš Hudeček

První dvojice červnových koncertů Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK měla výjimečné zahájení. Ve dnech 11. a 12. června se po třech a půl letech vrací do abonentního cyklu orchestru česká dirigentská legenda Libor Pešek a její účinkování bylo při této příležitosti uvedeno slavnostní ceremonií.

Libor Pešek a FOK, to je velmi dlouhá historie, která se začala psát už v roce 1956. Tehdy mladý dirigent absolvoval svá studia u Václava Smetáčka právě na koncertě s Pražskými symfoniky. Od té doby proběhlo okolo 60 společných koncertů, Libor Pešek byl navíc v letech 1990–2001 hlavním hostujícím dirigentem orchestru.

Proto také právě na koncertě FOK ve středu 11. června, přímo na pódiu Smetanovy síně Obecního domu obdržel od pražského primátora čestné občanství hlavního města Prahy. Koncert nesl název PRAHA LIBORU PEŠKOVI.

Libor Pešek Libor Pešek
Skladba programu obou večerů vychází z dirigentovy obliby v tvorbě českých skladatelů první poloviny 20. století. Kromě suity z baletu Labutí jezero Petra Iljiče Čajkovského totiž zazní symfonické básně Vítězslava Nováka Toman a lesní panna a Praga Josefa Suka.

„Program mých červnových koncertů svým způsobem odráží typický repertoár, který tu pěstoval můj učitel Václav Smetáček. Je to program skladeb vysoce kvalitních, a přitom publikem oblíbených. Snad jen Novákův Toman a lesní panna se slýchává na pódiu méně často, a i já jsem tuto skladbu pro sebe objevil poměrně pozdě ve svém životě. Dával jsem ji doposud pouze v Anglii a byl jsem překvapen, jak bezprostředně na publikum zapůsobila,“ dodává dirigent.

Díky Sukově skladbě Praga koncert patří do orchestrálního cyklu Praha v hudbě, který FOK v 79. sezóně věnoval naší metropoli a hudbě s ní související. Epicko-dramatická Praga je skladatelovou glorifikací hlavního města, její konec s varhanami a zvony je tím nejvhodnějším vrcholem koncertu.

 

 

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.