pátek, 8. květen 2015

Letošní Letní slavnosti staré hudby se ženami o ženách

Napsal(a) 

Tiburtina Ensemble, foto LSSH Tiburtina Ensemblefoto: LSSH

Mezinárodní hudební festival Letní slavnosti staré hudby letos opět láká na mimořádné hudební zážitky i vynikající interprety a již pošestnácté otevírá historické sály i hudební archivy. Mottem nadcházejícího ročníku festivalu, který se uskuteční mezi 13. červencem a 6. srpnem, je FEMINA AETERNA, čili „věčná žena“. Ústředním tématem festivalu jsou nejrůznější podoby ženské hudebnosti. „V dějinách byly ženy v hudbě považovány za výjimečný, nezřídka dokonce nevítaný jev. Přesto, jak ukazují novodobá zkoumání, vývoj světové hudby výrazně ovlivnila celá řada znamenitých skladatelek, interpretek i patronek umění, které však většinou rychle upadly v zapomnění,“ vysvětluje ředitelka festivalu Letní slavnosti staré hudby Markéta Semerádová.

Objevná dramaturgie festivalu představí například díla známé skladatelky a středověké donny universale Hildegardy von Bingen, zazní kompozice francouzské barokní umělkyně Elisabeth Jacquet de La Guerre i skladby inspirované osudy významných hrdinek křesťanské tradice (sv. Cecílie, Zuzany či Máří Magdalény) a příběhy ženských mytologických postav, jako jsou bájná královna Dídó či bohyně Kallistó a Diana. To vše v podání předních zahraničních i tuzemských interpretů. Vystoupí například brazilská sopranistka Luanda Siqueira, tuzemský Tiburtina Ensemble, skvělý kontratenorista Terry Wey, charizmatická gambistka Lucile Boulanger, všestranná instrumentalistka Paulina van Laarhoven či fenomenální kytarista Quito Gato

Závěrečný večer Letních slavností staré hudby zve 6. srpna do Státní opery na originální provedení barokní opery Francesca Cavalliho Calisto v podání souboru Collegium Marianum a spřízněného nezávislého loutkového divadla Buchty a loutky. Nastudování je zcela v duchu dobové barokní praxe – vždyť k italskému divadlu neodmyslitelně patřily nejen loutky, ale též úpravy a aranže oper dle potřeb a přání impresária, zpěváků či publika. Důraz je kladen na srozumitelnost textu a námětu – libozvučné árie a expresivní recitativy v italštině střídají dialogy v češtině, odehrávající se na loutkové scéně. Inspirace barokní gestikou a dobovými scénickými efekty se odrazí v jevištním ztvárnění jednotlivých postav, jejichž představiteli jsou špičkoví vokální sólisté. V hlavní roli se představí Hana Blažíková, jejího svůdce rád zahraje a zazpívá Tomáš Král. Odolá nymfa božskému žáru, zahalenému do lechtivého humoru?

Více informací na www.letnislavnosti.cz.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.