pátek, 26. červenec 2019

Letní Špilberk v režii Filharmonie Brno: Zazní klezmer, Dvořák i hudba z filmů Miloše Formana

Napsal(a) 

The Klezmatics The Klezmatics

Mezinárodní hudební festival Špilberk letos nabídne čtyři koncerty, v termínu od 14. do 22. srpna se v Brně představí sopranistka Patricia Janečková nebo americký klezmer band The Klezmatics. Už dvacátým rokem festival pořádá Filharmonie Brno.

Patricia Janečková zazpívá árie Berlioze, Lehára, Offenbacha nebo Dvořáka. „Pod taktovkou Risto Joosta ji doprovodí náš orchestr. O pár dní později program zopakujeme na velkém open air koncertu v Berlíně,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Patnáctého srpna opanují nádvoří The Klezmatics. „Můžeme se těšit na vynikající koncert, kapela totiž získala v roce 2006 ocenění Grammy,“ zdůraznil dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. V názvu skupiny, která vznikla v roce 1986, se skrývá narážka na tehdy známou punkovou kapelu Plasmatics. „A něco z punkově neortodoxního přístupu v sobě tvorba The Klezmatics zcela jistě má. Ostatně řada jejich písní má politický podtext, mnohé varují před nebezpečím zneužívání náboženství k šíření nenávisti, jiné se týkají například homosexuality nebo pocitů navozených marihuanou. Jejich poslední studiové album z roku 2016 Apikorism/Heretics je věnováno všem heretikům, zpochybňovačům velkých pravd,“ říká muzikolog Matěj Kratochvíl. Ačkoliv se členové skupiny učili žánru z nahrávek předválečných mistrů, nejde jim o muzeální rekonstrukci hudby, ale o její oživování v novém kontextu. Zároveň nechtějí prezentovat klezmer jako pouhou hudbu k radostnému křepčení, ale také jako prostředek k vyjádření názorů.

Třetí festivalový koncert připomene režiséra Miloše Formana. Hudbu z jeho slavných filmů zahraje Český národní symfonický orchestr. Závěrečný večer bude patři čtveřici Janoska Ensemble, kteří sklízejí ovace za svůj nový pohled na klasickou hudbu nazývaný Janoska style. Ten je postavený na hře s improvizací a prvky jazzu nebo latiny. Čtveřice slovenských hudebníků, která je trvale usazena ve Vídni, zahraje za doprovodu Filharmonie Brno.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.