pondělí, 21. únor 2022

Letní hudební akademie slaví 5. výročí. Do Kroměříže dorazí Kateřina Kněžíková, Ivo Kahánek, Michaela Fukačová i Adam Plachetka

Napsal(a) 

Tomáš Netopil a orchestr mladých hudebníků Letní hudební akademie Kroměříž, foto LHAK Tomáš Netopil a orchestr mladých hudebníků Letní hudební akademie Kroměřížfoto: LHAK

Již popáté se v srpnu v Kroměříži sejdou mladí hudebníci pod vedením předních lektorů i diváci a posluchači. Letní hudební akademie Kroměříž dirigenta Tomáše Netopila už nyní otevírá obory pro sólové hráče, komorní hru i výuku orchestrální hry. Souběžný festival Hudební Kroměříž se uskuteční se v termínu 12.–20. srpna 2022.

Mezinárodní Letní hudební akademie spustila začátkem února registraci studentů. Slibuje mladým hudebníkům opět 9 dní plných hudby, nevšedních zážitků a nových hudebních zkušeností sdílených se známými interprety klasické hudby. Hlásit se mohou až do poloviny května na webu akademie.

Projekt, který dosud ani kvůli pandemii nepřerušil svoji kontinuitu, tentokrát nabídne českým a zahraničním studentům konzervatoří, vysokých škol a dalším mladým hudebníkům výuku v 9 sólových oborů jako jsou housle, violoncello, viola, cembalo, kontrabas, klavír, zpěv, korepetice a studium pro hudební manažery. Dále LHAK otevírá komorní hru pod vedením Pavla Nikla a zdokonalit se mohou i studenti smyčcových oborů v orchestrální hře pod vedením dirigenta Tomáše Netopila.

Kromě Tomáše Netopila budou lektory LHAK 2022 Kateřina Kněžíková (zpěv), Ivo Kahánek (klavír), Michaela Fukačová (violoncello), Pavel Nikl (viola, komorní hra), Fedor Rudin (housle), Barbara Maria Willi (cembalo), David Mareček (hudební management), Zdeněk Klauda (klavírní spolupráce) a Petr Ries (kontrabas). Studenty pro své obory si budou vybírat přímo jednotliví lektoři, a to na základě přihlášek a dodaných nahrávek.

Fedor Rudin, foto LHAK Fedor Rudinfoto: LHAK

Mezi lektory nebude letos chybět francouzsko-ruský houslista a dirigent, bývalý koncertní mistr Vídeňské filharmonie Fedor Rudin, který momentálně působí jako hostující dirigent Gruzínské národní filharmonie. „Fedor loni přijal pozvání na poslední chvíli a skvěle zastoupil jednoho z lektorů, který onemocněl. Město i atmosféra akademie mu natolik učarovala, že i letos s nadšením přijal naše pozvání. Máme velkou radost, že jeden z nejunikátnějších koncertních umělců současné generace posílí náš lektorský tým,“ uvedl umělecký ředitel akademie Tomáš Netopil.

Každoročně je součástí akademie i speciální obor zaměřený na hudební management pod vedením generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka. „Doposud neměli jeho studenti možnost předvést v praxi nabité vědomosti přímo během akademie. Letos ale budou mít jeho účastníci poprvé unikátní příležitost podílet se na kompletní přípravě a produkčním zajištění slavnostního závěrečného koncertu. Pro ně tak činnost bude zahájena už s předstihem, již několik měsíců před akademií,“ vysvětlila výkonná ředitelka akademie Jana Kubáčová.

Pro širokou veřejnost bude určený doprovodný program tvořící festival klasické hudby Hudební Kroměříž. Jeho součástí budou od 12. do 20. srpna koncerty, přednášky a workshopy. Dramaturgie festivalu se opět ujal Tomáš Netopil a prostor zde dostanou jak frekventanti akademie, tak jejich lektoři či další hudební hosté.

Již nyní můžeme prozradit, že diváky čeká výjimečný zahajovací koncert „Francouzská inspirace“ v Rotundě Květné zahrady, ale také Slavnostní symfonický koncert ve Skleníku, na němž se představí Václav Hudeček s loňskými absolventy za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů,“ představil část programu Tomáš Netopil a dodal: „vrcholem 5. ročníku akademie bude také mimořádný závěrečný koncert s účastí lektorů Fedora Rudina, Pavla Nikla, Michaely Fukačové, Kateřiny Kněžíkové a Adama Plachetky.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.