Laureáti Broumovské klávesy vystoupí na charitativním koncertě na Polské ambasádě

12. ročník mezinárodní klavírní soutěže pro mladé klavíristy Broumovská klávesa, který proběhl o víkendu v klášteře Broumov, zná své vítěze. Mladí laureáti vystoupí hned v pondělí 11. dubna v 18 hodin na slavnostním koncertě laureátů na Velvyslanectví Polské republiky v Praze. Koncert je koncipován jako charitativní, výtěžek bude věnován do sbírky Broumovsko pro Ukrajinu, jež je otevřena na darujme.cz.

Letošního ročníku Broumovské klávesy se zúčastnilo celkem 33 soutěžících z Česka, Slovenska, Polska, Rakouska, Ruska a Ukrajiny. Soutěžilo se multifunkčním sále Dřevník od pátku 1. dubna do neděle 3. dubna na koncertní klavír Steinway & Sons. Výkony soutěžících hodnotila odborná porota, v níž každoročně zasedají koncertní klavíristé a představitelé předních kulturních institucí. V letošním roce to byl umělecký ředitel soutěže Ivo Kahánek, Jan Simon (předseda poroty), David Mareček, Milan Langer a Eliška Novotná. Ze zahraničních porotců pak polský koncertní pianista a umělecký ředitel International Royal Cracow Piano Festival Marian Sobula.

Letošní již 12. ročník Broumovské klávesy znovu potvrdil, že navzdory složité době se nemusíme o budoucnost umění a klavíru bát. Úroveň byla ve všech věkových kategoriích vysoká a letos zejména v těch starších (což v minulosti nebylo vždy zvykem), šlo o skutečně dramatické souboje hned několika výrazných mladých pianistů. Zároveň se v mladších kategoriích objevily talenty, které jsem neznal. Už teď se těším, jak budu sledovat jejich vývoj, například za rok na Broumovské klávese s pořadovým číslem 13!“ zhodnotil letošní úroveň soutěže její ředitel Ivo Kahánek.

Pro mladé klavíristy je Broumovská klávesa příležitostí zahrát si před publikem a odbornou porotou a získat tak zkušenosti pro další klavírní i soutěžní dráhu. „Byl jsem na Broumovské klávese již počtvrté a je mi skoro smutno, že příští rok už kvůli věku nebudu moci soutěžit. Věřím ale, že se do Broumova vrátíme třeba v létě na výlet s možností přespání v úžasném broumovském klášteře,“ říká Pavol Bohdan Zápotočný ze slovenského Martina, jenž se umístil na 2. místě ve 4. kategorii.

Výsledky 12. ročníku Mezinárodní soutěže Broumovská klávesa:

1. kategorie (do 11 let včetně)
1. místo – Klára Gibišová
1. místo – Anna Zimowska (Polsko)
2. místo – Jaroslav Skalka
3. místo – Matěj Korytář
3. místo – Nikol Hamplová

Čestné uznání 1. stupně – Amálie Vlčková
Čestné uznání 2. stupně – Sofiia Kotiuk (Polsko), Magdaléna Kovářová, Anna Šmerdová, Markéta Sladkovská

2. kategorie (12–13 let)
2. místo – Adam Znamirovský
3. místo – Eva Emilia Rautner (Rakousko)

3. kategorie (14–15 let)
1. místo – Denis Stefanov (Ukrajina / Česká republika)
1. místo – Semjen Yakimov (Rusko)
2. místo – Jonáš Doležel
3. místo – Anežka Konečná

Čestné uznání – Simon Burcl, Lucie Baláková

4. kategorie (16–17 let)
1. místo – Klára Skalková
2. místo – Pavol Bohdan Zápotočný (Slovensko)
3. místo – Jakub Danys
3. místo – Ema Adámková

Čestné uznání – Rozálie Číhalová, Vít Kittel

Kromě finanční odměny čekají na vítěze živá vystoupení. Nejbližším vystoupením je Koncert laureátů na velvyslanectví Polské republiky v Praze ve Valdštejnské ulici, který se koná v pondělí 11. dubna od 18 hodin. Koncert je otevřen veřejnosti, vstupné je dobrovolné, místo je možné rezervovat na email [email protected]. Účast je nutné potvrdit do 10. dubna. Výtěžek z koncertu bude použit na humanitární pomoc lidem prchajícím z Ukrajiny, kteří našli azyl na Broumovsku prostřednictvím sbírky Broumovsko pro Ukrajinu na darujme.cz.

Mezi další koncertní příležitosti Broumovské klávesy patří vystoupení na Slavnostním koncertu laureátů v pražském Rudolfinu na podzim 2022, na letním hudebním festivalu Za poklady Broumovska, dále za doprovodu Karlovarského symfonického orchestru a Západočeského symfonického orchestru Mariánské lázně v rámci jejich abonentní sezóny, nebo koncert v rámci Broumovských diskusí na podzim 2022.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější