Kvarteto 2in2out Nely Dusové a Jana Laciny vydává debutové album Living Stories

Jazzové kvarteto 2IN2OUT. Zdroj: Karolina Cermanová

České jazzové kvarteto 2in2out, které založili saxofonistka Nela Dusová a kytarista Jan Lacina, vydává 31. května u vydavatelství Bivak Records debutové album nazvané Living Stories. O hudbu k celkem deseti skladbám se postarali oba zakladatelé a celá nahrávka vznikla ve spolupráci s dlouholetými spoluhráči – kontrabasistkou Klárou Pudlákovou a bubeníkem Adamem Sikorou. Album, na které láká také videoklip ke skladbě Over the Abyss of Betrayal, je k poslechu zde. Na videotrailer se podívejte zde.

2in2out nahrávku naživo představí na několika koncertech, včetně křtů 2. června v Brně na Slavnostech synkop v rámci JazzFestBrno a 4. června v pražském Jazz Docku. Podpořit vydání desky mohou fanoušci stále v crowdfundingové sbírce s mnoha designovými odměnami zde., na videotrailer ke sbírce zde

„Snažíme se o to, aby naše hudba měla přesah, aby odkazovala k jiným druhům umění nebo zkrátka k životu obecně. To je i důvod, proč jsme pro album zvolili název Living Stories,” vysvětlují oba zakladatelé. Na albu s deseti skladbami najdou posluchači řadu inspirací z mnoha různých rovin. „Je to inspirace životem – Pohádka pro Margi je skladba pro Honzovu dcerku, Soon je o Vánocích. Jinou hudbou – Something Given se inspiruje v hudbě bubeníka Briana Bladea, Jimurt ve dvou odlišných estetikách kytaristů Jimiho Hendrixe a Kurta Rosenwinkela. Nebo výtvarným uměním a literaturou – Amorfa je odkazem ke slavnému obrazu Františka Kupky, Normal People k novele Sally Rooney,” vypočítává Nela Dusová. Jan Lacina doplňuje: „Skladba Maniny je inspirována stejnojmennou pražskou čtvrtí. K Labutím zase místem, kam jsme chodili s rodinou za covidu.” Některé skladby vznikaly ještě v rámci magisterského studia obou hudebníků na HAMU v Praze, jiné jsou novější, některé i z doby covidu. 

2in2out. Foto: Roman Franc

A proč by si album měli lidé dle názoru tvůrců poslechnout? „Protože je to jazz tak trochu jinak, než bývá zvykem,” říká Dusová a Lacina dodává: „Je to koláž odlišných přístupů k jazzu sjednocená charakteristickým zvukem kapely. Troufám si tvrdit, že každý posluchač ocení na albu něco jiného.

2in2out album natáčeli v SONO Studios v listopadu loňského roku společně s Adamem Karlíkem, který je také podepsán pod mixem a masteringem. O videoklip Over the Abyss of Betrayal i další videa se postaral Petr Syblík, o grafiku pak Tobiáš Grolich, úzký spolupracovník labelu Bivak Records. 

Důležitou součástí obalu Living Stories se staly také fotografie Romana France, které vznikly v prostorách starého kulturního domu v Jasenici. „Naše hudba je abstraktní a stejně, jako často dostáváme dotazy ohledně názvu kapely, přicházejí i otázky k obsahu našich skladeb. Těší nás, že Roman uchopil název alba po svém a zasadil ho do svého světa s notnou dávkou nadsázky, humoru a hry. Na fotografiích spolupracoval také fotograf Gabriel Fragner a spousta tamních nadšenců, kterým velmi děkujeme,” přibližuje Nela Dusová.

Oba zakladatelé se rozhodli část nákladů na vznik alba pokrýt crowdfundingovou kampaní, jejíž součástí jsou odměny speciálně vytvořené k jeho vydání – trička, mikiny, tašky nebo samolepky, jejichž design navrhla Kristýna Šlajchrtová ze studia Carton Clan. Výchozím materiálem se stala polaroidová fotografie, kterou hudebníci dostali od anonymní posluchačky v rámci jednoho z našich zahraničních koncertů. „Cílová částka v rámci naší sbírky není kompletním součtem všech nákladů na vznik alba. Budeme rádi, když se nám alespoň část z nich podaří prostřednictvím crowdfundingu získat zpět, aby nám zbyly finance i chuť do dalších hudebních počinů,” uvádí hudebníci. „Pokud se rozhodnete vznik našeho alba podpořit, díky odměnám budete zároveň in a out jako my,” uzavírají. 

2in2out. Zdroj: web umělců

Jazzové kvarteto 2in2out vzniklo původně jako studentský projekt, který založili dva hudebníci a přátelé, saxofonistka Nela Dusová a kytarista Jan Lacina. V posledních letech se ze studentské iniciativy podařilo vytvořit jeden z nejzajímavějších českých jazzových projektů, který si získal své místo jak v tuzemsku, tak koncertuje i v zahraničí – např. na Slovensku, v Německu, Maďarsku, Belgii či Francii. 

Nejbližší vystoupení čekají kvartet v obměněné sestavě s kontrabasistou Peterem Kormanem 2. června na Slavnostech synkop v Brně, 3. června v Boskovicích (feat. Vilém Spilka a Radek Zapadlo duo) a s kontrabasistou Michaelem Ackerem 4. června v Jazz Docku v Praze.

Over the Abyss of Betrayal: https://www.youtube.com/watch?v=NJUh8jOUE2Y
Trailer k albu: https://youtu.be/k0fq9kSP19k?si=PBDR5AK4qptrbNJ6
Trailer ke crowdfundingu: https://youtu.be/Nshw8yAZzs4?si=KBB1378HEIX_3JYi

2in2out on SoundCloud
2in2out YouTube Channel
2in2out Web 
2in2out Instagram

Nela Dusová je česká saxofonistka a skladatelka. Patří mezi interprety nastupující jazzové generace. Narodila se v Hradci Králové, v současné době žije v Praze. Je absolventkou Konzervatoře Jaroslava Ježka a Hudební akademie múzických umění. V minulosti také studovala český jazyk a literaturu na Univerzitě Karlově. Autorsky a hráčsky se nyní podílí na dvou vlastních projektech, 2in2out a Common Ground. Působila v projektu Event Horizon pianistky Kristýny Bártové, který byl vybrán jako historicky první česká kapela mezi účinkující na evropském showcasu Jazzahead! v Brémách. Spolupracovala s mnoha osobnostmi populární hudby a jazzovými bigbandy (Milan Svoboda a Pražský bigband, Concept Art Orchestra apod.) i zahraničními interprety (Møw, Hendrika Entzian). V roce 2019 společně s kapelou 2in2out vyhrála soutěž Jazz Fruit. Roku 2022 byla Českým rozhlasem vybrána do Euroradio Jazz Orchestra EBU. Vyučuje na dvou hudebních školách. Příležitostně se věnuje hudební publicistice. 

ND Web
ND Instagram
ND Linktree

Jan Lacina je český kytarista a skladatel žijící v Praze. Je absolventem Hudební akademie múzických umění v Praze. Část studia strávil na Anton Bruckner Privätuniversität v rakouském Linci. Autorsky se podílí společně se saxofonistkou Nelou Dusovou na projektu 2in2out, ve kterém momentálně působí také kontrabasista Peter Korman a bubeník Adam Sikora. Zajímá se o různé podoby jazzové a improvizované hudby. Neméně důležitým projektem je také swingový kvartet Hot Brew na ose Berlín-Praha-Vídeň (Vojtěch Drnek, Štěpán Flagar, Michael Acker), který oživuje stylovou taneční hudbu pro swingové komunity v celé Evropě. V roce 2019 se stal s uskupením 2in2out vítězem soutěže Jazz Fruit. V současnosti vyučuje na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze.

JL Instagram

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější