pondělí, 16. prosinec 2013

Krása dneška

Napsal(a) 

Nenechte si ujít zítřejší koncert PKF - Prague Philharmonia se speciálním hostem, geologem Václavem Cílkem . Koncert má podtitul "Vrstvy horniny", uskuteční se v Experimentálním prostoru NoD 17. 12. od 19.30 hodin a na programu bude francouzská hudba.

"Francouzská spektrální hudba je v podstatě barva. Každý tón má svou barevnost, danou nástrojem nebo hlasem, který ho vyluzuje, každý tón liší se tak barevným spektrem, daným způsobem vyluzování, dynamikou, frází.

V akordu již se tyto barvy skládají. V tomto duchu se pak uvažuje ne po C dur má být G dur, ale v radikální podobě C dur se zesílenou tercií má jinou barvu, než C dur se zesílenou kvintou. Hudba pak je spíše procházkou barevným spektrem, které se každým okamžikem mění. Každý tón totiž není jednoduchým  tónem, ale složitou vrstvou barev s podílem některých tónů vnímatelnějších, některých pouze tušených, a každý tón není statický, ale proměňuje se.

Proto také jako host vystoupí Václav Cílek a bude hledat paralely k vrstvám hudební barvy ve vrstvách hornin," uvedl Petr Kofroň.

Program koncertu:

Stèle pro dva hráče na bicí nástroje

Gérard Grisey

Charme pro klarinet

Gérard Grisey

Smyčcový kvartet č. 3

Michael Levinas

Feuilles à travers les cloches pro flétnu, housle, violoncello a klavír

Tristan Murail

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.