středa, 9. prosinec 2020

Konvergencie rozezní adventním koncertem podkroví Mirbachova paláce

Napsal(a) 

Jozef Lupták, foto Martina Šimkovičová Jozef Luptákfoto: Martina Šimkovičová

Slovenský festival komorní hudby Konvergencie zakončí svoji letošní koncertní edici adventním programem s názvem Zrcadlo v zrcadle, který se uskuteční online 13. prosince v 20 hodin v netradičním prostoru podkroví Mirbachova paláce Galerie města Bratislavy. Na koncertě zazní hudba Arvo Pärta, část Smyčcového koncertu op. 132 Ludwiga van Beethovena a koledy v úpravě bratislavského skladatele Alexandra Albrechta.

Advent je pre mňa výnimočný čas a musím povedať že aj veľmi vzácny, napriek existenciálnej výzve, ktorú väčšina hudobníkov momentálne zažíva. Aj preto sme vybrali skladby, ktoré prinášajú tiché a láskavé povzbudenie, poďakovanie, ale i radosť z prichádzajúcich sviatkov. V tejto zvláštnej dobe koronovej pohľad do zrkadla, kde zazrieme odraz svetla večnosti nás môže posilniť a dodať nový zmysel bytia. Cez tváre ľudí okolo nás a verím, že aj cez hudbu, ktorú vám prinesieme,“ uvedl violoncellista a ředitel festivalu Konvergencie Jozef Lupták, který se v rámci koncertu představí také jako interpret. Spolu s ním vystoupí houslisté Ivana Kovalčíková a Daniel Rumler, violista Martin Ruman a klavírního partu se zhostí Boris Lenko.

Spiegel im Spiegel (Zrcadlo v zrcadle) je skladba Arvo Pärta napsaná v roce 1978, těsně před jeho odchodem z Estonska. Tato desetiminutová meditace o nekonečnu zazní v neděli hned dvakrát, na úvod a na závěr ve dvou verzích. Vánoční kvarteto, jehož autorem je bratislavský skladatel, pedagog a dirigent Církevního-hudebního spolku Alexander Albrecht, dokreslí předvánoční atmosféru známými koledami Do mesta Betléma, Opäť sú to Vianoce či Tichá noc. V letošním posledním vystoupení Konvergencií nemůže chybět ani hudba jubilanta Ludwiga van Beethovena – půjde o třetí větu jeho Smyčcového kvartetu č. 15 a moll op. 132 s podtitulem „Posvátné díkůvzdání uzdraveného Bohu v lydické tónině“, jíž složil v roce 1825 po zotavení z vážné nemoci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.