pondělí, 1. červen 2020

Koncerty v broumovských kostelech budou letos zčásti jen online, od srpna už naživo

Napsal(a) 

Filharmonie Hradec Králové Filharmonie Hradec Králové
Festival Za poklady Broumovska každé léto oživuje broumovské kostely. Letošní jubilejní patnáctý ročník začne 27. června a potrvá až do 27. září. Ve své první polovině proběhne online na sociálních sítích a na mall.tv každou červencovou sobotu od osmnácti hodin. Vybrané natáčení červencových koncertů zpřístupní pořadatelé i veřejnosti a srpen již bude celý patřit živé hudbě. Benefiční koncert houslisty Pavla Šporcla a Gipsy Way Ensemble, původně plánovaný na 1. května, je odložen na konec září.

Současná hygienická opatření a redukce míst v uzavřených prostorách nás, stejně jako ostatní pořadatele, přinutila pozměnit obvyklý formát návštěvnosti. Za velmi pozitivní zprávu považuji to, že se podařilo udržet plánovanou dramaturgii festivalového programu a všichni účinkující, a to i ti zahraniční, na festivalu vystoupí,“ říká výkonná ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Festivalové dění zahájí v sobotu 27. června Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Andrease Sebastiana Weisera s klavíristou Matyášem Novákem. Koncert bude odvysílán pouze online na festivalovém youtube kanále a na mall.tv. Kromě Mozartovy Symfonie D dur č. 35 zazní na zbrusu nový klavír Antonín Petrof v sále hradecké filharmonie Beethovenův Koncert č. 1 C dur. Právě k 250. výročí skladatelova narození vydává festival Za poklady Broumovska tiskem faksimili dobového opisu klavírního partu právě tohoto koncertu.

V dosud nezpracované části hudebnin v archivu broumovského kláštera byl loni při průzkumu nalezen pozoruhodný dobový kaligrafický opis prvního vydání Beethovenova klavírního koncertu C dur. Dochovaný rukopis patří mezi vzácné prameny a doklady Beethovenovy hudby na našem území. Představování zapomenutých děl broumovského archivu je jedním z cílů festivalu a navazujeme tak touto myšlenkou i na minulé roky, kdy festival například uvedl školskou hru Augustina Šenkýře nebo díla jeho současníků,“ doplňuje Kramplová.

Další tři festivalové koncerty budou zpřístupněny veřejnosti během jejich natáčení. V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují se představí klavírista Ivo Kahánek s vítězkou Broumovské klávesy Norou Lubbadovou, ve vižňovském kostele sv. Anny proběhne vystoupení sopranistky Jany Šrejmy Kačírkové, kytaristy Lukáše Sommera a M. Nostitz Quartet. Mezzosopranistka Ester Pavlů a barytonista Roman Hoza pak připravují společný hudební večer s klavíristou Ahmadem Hedarem v kostele sv. Barbory v Otovicích. Pouze online bude k vidění v sobotu 25. července speciální záznam, který pro festival chystá rakouský soubor čtyř saxofonistů Aureum Saxophone Quartet.

Ve druhé polovině léta už se bude hrát naživo. Hned 1. srpna přivítá posluchače v kostele sv. Prokopa v Bezděkově loňský vítěz soutěže Pražské jaro, hobojista Martin Daněk s cembalistkou Monikou Knoblochovou a violoncellistkou a hráčkou na violu da gamba Mélusine de Pas. Následující sobotu 8. srpna opět zazní v kostele sv. Jiří a Martina v Martínkovicích koncert lektorů Letních hornových kurzů v podání hornistů Zuzany Rzounkové, Jana Vobořila, Dariuse Mikulského (Polsko), Jörga Brücknera (Německo), za doprovodu klavíristky Jany Goliášové. Na festival se vrátí i soubor Prague Cello Quartet. Jejich vystoupení je plánováno do božanovského kostela sv. Máří Magdalény na 15. srpna. Festivalový debut čeká Pražský žesťový soubor s varhaníkem Alešem Bártou v kostele sv. Petra a Pavla v Broumově, i královéhradecký sbor Jitro v ruprechtickém kostele sv. Jakuba většího. Festival zakončí 27. září Pavel Šporcl a Gipsy Way Ensemble v sále Dřevník broumovského kláštera.  

Cimbálová muzika Milana Broučka Cimbálová muzika Milana Broučka
Doprovodným programem festivalu bude nově 30. července piknikový večer za doprovodu netradiční Cimbálové muziky Milana Broučka na kopečku nad Jízdárnou v Hejtmánkovicích.  V průběhu festivalu se také v termínu 2.–8. srpna v broumovském klášteře uskuteční 6. ročník Letních hornových kurzů, které se za šest let svého působení vyprofilovaly v samostatnou akci. Dobrovolným vstupným návštěvníci přispívají na záchranu broumovských kostelů, možné je využít také web Darujme. Bližší informace o programu a vstupném je k nalezení na webových stránkách festivalu Za poklady Broumovska nebo na jeho facebookovém profilu. Nad 15. ročníkem festivalu převzali osobní záštitu ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek, kardinál Dominik Duka OP a víceletou záštitu převzal Královéhradecký kraj.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.