pondělí, 7. březen 2022

Klášterní hudební slavnosti ve jménu Odvahy přinesou světovou premiéru J. A. Bendy a připomenou Carla Orffa

Napsal(a) 

Marek Štryncl, foto archiv Marek Štrynclfoto: archiv

Odvaha – podtitul 16. ročníku Klášterních hudebních slavností se do letošní dramaturgie festivalu promítne v několika rovinách. Světovou premiérou připomene 300 let od narození českého skladatele J. A. Bendy a vzpomene také 40 let od úmrtí Carla Orffa.

Od května do září uvede festival celkem 21 koncertů českých i zahraničních interpretů na 14 místech Jeseníků. Hned na úvod festivalu 30. května v Divadle Šumperk provede rezidenční soubor Musica Florea v čele s Markem Štrynclem, se sborem Collegium Floreum a sólisty novodobou premiéru opery Vesnický trh Jiřího Antonína Bendy.

V září festival uzavře Carmina Burana Carla Orffa pod taktovkou dirigenta Marka Šedivého v netradičním obsazení – dva klavíry (Martin Kasík, Kristina Kasíková), bicí sekce Moravské filharmonie Olomouc, Český filharmonický sbor Brno, Motýli Šumperk a sólisté Martin Bárta, Lucie Silkenová a Jan Mikušek.

Ve Šternberku představí Wranitzky Kapelle a Boni Pueri pod vedením dirigenta Marka Štilce české autory klasicismu. V sakrálních prostorách zahrají sólové recitály kytarista Štěpán Rak či violoncellista Jiří Bárta. Bendovo výročí uctí 26. června v Šumperku znalkyně jeho díla, cembalistka Edita KeglerováKomorní filharmonií Pardubice, v Jeseníku pak 18. září zazní Večer českého melodramu, jehož byl Benda průkopníkem. Klavírista Ivo Kahánek bude sólistou gratulačního koncertu rodákovi z Loučné nad Desnou, Alfredu Brendelovi.

Dále vystoupí též Jitka Hosprová, Maurizio Sciarretta, Škampovo kvarteto, Epoque Quartet, Kateřina Englichová či patronka festivalu Jana Boušková, která uvede koncert nastupující generace českých harfistek. Ze zahraničí přijede Neues Barockorchester Berlin a Neues Barocktrio Berlin. Na programu jsou také komponované večery na vlně tanga, world music či muzikálu.

Jsem rád, že se letošní ročník podařil připravit v takové šíři. Výročí 300 let narození J. A. Bendy si připomeneme největší přehlídkou jeho díla na jednom festivalu. Ale každý koncert je mimořádný. Na své si přijdou jak skuteční milovníci klasické hudby, tak fanoušci hudebních přesahů. Mám radost, že přijedou tak vynikající hudebníci, a také, že jsme rozšířili působení festivalu o jedno nové místo – Bruntál,“ říká ředitel festivalu Roman Janků. Klášterní hudební slavnosti tak letos zavítají do Šumperku, Jeseníku, Šternberku, Velkých Losin, Kláštera na Hedeči, Račího údolí, do Karlovy Studánky, Bruntálu, Bílé Vody, Rapotínu, Maršíkova, Bludova a Loučné nad Desnou.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.