čtvrtek, 25. duben 2019

Když soutěží čtyři ruce: Per quattro mani letos potřinácté

Napsal(a) 

Ilustrační obrázek, foto Interlude.hk Ilustrační obrázekfoto: Interlude.hk

První ročník soutěže ve čtyřruční hře s názvem Per quattro mani proběhl v ZUŠ na Praze 8 v Taussigově ulici na jaře roku 2000. Od počátku se tato soutěž koná v neobvyklých jedenapůlletých intervalech, přičemž se v pořádání střídá pražská ZUŠ v Taussigově ulici (liché ročníky) s brněnskou ZUŠ J. Kvapila (sudé ročníky). Soutěž je určená především žákům základních uměleckých škol. Jedná se o ojedinělou akci, která u nás nemá obdoby, a která se proto už od prvního ročníku těší velkému zájmu jak mladých pianistů, tak i jejich pedagogů.

Pořádání letošního, již XIII. ročníku (12. – 13. dubna 2019) připadlo zakladatelské ZUŠ v Taussigově ulici. Soutěže se zúčastnilo 32 dvojic, což je téměř zázrak, uvážíme-li, že ve stejném termínu se konal také XXII. ročník oblíbené soutěže Karlovarská růžička, určené malým pianistům do dvanácti let, a zároveň I. ročník soutěže Středočeské pianoforte, která je vypsaná pro mladé klavíristy z hudebních škol Středočeského kraje.

Úroveň všech soutěžních výkonů v letošním Per quattro mani byla neobyčejně vysoká, a tak měla porota opravdu nelehkou práci. Ve čtyřech soutěžních kategoriích udělila nakonec celkem třináct prvních cen, jedenáct druhých cen a osm třetích cen. Bez nadsázky se tedy dá říci, že každá dvojice si ze soutěže odvezla nějaké ocenění. Nejvyšší počet bodů a titul absolutního vítěze získalo duo Tereza a Eliška Horákovy ze ZUŠ Klobouky u Brna. Půvabné čtrnáctileté mladé dámy – dvojčata – nadchly porotu i publikum nejen výbornou technikou a dokonalou souhrou, ale především svou spontánní a přirozenou muzikálností. (Kompletní výsledky soutěže lze nalézt zde) Vedle soutěžících získali zvláštní ceny také nejúspěšnější pedagogové, resp. pedagožky: Šárka Dudová a Dorota Lukášová z českobudějovické ZUŠ B. Jeremiáše a Lenka Koudelková ze ZUŠ Klobouky u Brna.

Tereza a Eliška Horákovy se svou učitelkou Lenkou Koudelkovou, foto PQM Tereza a Eliška Horákovy se svou učitelkou Lenkou Koudelkovoufoto: PQM

Na koncertě vítězů, který se konal 13. dubna 2019 odpoledne v krásném koncertním sále školy, předvedli ukázky svých soutěžních výkonů všichni držitelé prvních cen. Pestrý a atraktivní program koncertu, skvělé výkony účinkujících a hojná účast publika byly příjemnou třešinkou na pomyslném soutěžním dortu.

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.