čtvrtek, 24. září 2020

Kde v Brně potkat Janáčka a dát si jeho oblíbené šípkové cukroví

Napsal(a) 

V pondělí 28. září začíná festival Janáček Brno. Brněnské Turistické informační centrum při této příležitosti přichází se dvěma novinkami. V ulicích Brna můžete potkat figuríny Leoše Janáčka, které slouží také k poslechu Janáčkovy hudby, koupit si můžete také novou Mářinu kuchařku, ve které zjistíte, co měl Janáček rád.

Některé dezerty připravené podle receptů z této kuchařky mohou nejen návštěvníci festivalu také ochutnat ve vybraných kavárnách a cukrárnách. „Leoš Janáček je ve světě jedničkou mezi českými operními tvůrci a řadí se mezi dvacet nejhranějších světových operních skladatelů. TIC BRNO se snaží o to, aby se o něm dozvědělo co nejvíc lidí u nás i ve světě. Janáček má díky TICu vlastní web a originální kolekci suvenýrů, naučnou stezku a k 165. narozeninám dostal šalinu s postavami z jeho oper,“ popisuje aktivity Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

K nejnovějším počinům turistického centra v oblasti propagace Janáčkova odkazu patří právě projekt Poslouchám Janáčka. Mimořádná instalace umožňuje v ulicích Brna v těchto dnech zahlédnout samotného Leoše Janáčka s jeho pejskem Čiperou. Figuríny jsou v životní velikosti a každá má na sobě unikátní QR kód odkazující na audio ukázku Janáčkovy hudby na leosjanacek.eu. Instalace je určena především těm, kteří se s Janáčkovou hudbou chtějí seznámit nebo také těm, kteří uvítají její poslech v netradičním prostředí.

Mářina kuchařka vznikala podle dochovaných zápisků Janáčkovy hospodyně Marie Stejskalové. Nejoblíbenější Janáčkovy dezerty bude díky tomu během festivalu možné ochutnat ve vybraných brněnských kavárnách a cukrárnách. Kuchařku doplňují fotky pokrmů na Janáčkově nádobí a obrázky Venduly Chalánkové ilustrující výjevy z Janáčkovy rodiny. „Knížka je právě v tisku, v pátek 25. září bychom ji měli mít v ruce a co nejdříve zahájíme její prodej,“ upřesňuje Šárka Zahrádková, manažerka projektu TIC BRNO zaměřeného na propagaci Leoše Janáčka a jeho spojení s Brnem.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.