Kahánek, Bennewitzovo kvarteto a Haasovci si odnášejí nominace na letošní Anděly

První kolo letošních Cen České hudební akademie, v němž v patnácti kategoriích hlasovalo 351 akademiků, skončilo v pondělí 20. ledna. Slavnostní ceremoniál předávání Andělů se bude konat 31. března 2020 v pražské hale O2 universum a v přímém přenosu jej nabídne ČT1. Jejich favoritem je Vladimír Mišík, který s albem Jednou tě potkám získal šest nominací. V kategorii Klasika jsou nominováni Bennewitzovo kvarteto, Pavel Haas Quartet a Ivo Kahánek s Bamberskými symfoniky a Jakubem Hrůšou.

Bennewitzovo kvarteto se umístilo s nahrávkou tvorby Viktora Ullmanna, Hanse Krásy, Erwina Schulhoffa a Pavla Haase. „Hudba terezínských autorů má mnoho kvalit. Na jedné straně je ovlivněna moderními skladebnými technikami první poloviny 20. století – od avantgardy až k velmi intelektuálnímu přístupu Druhé vídeňské školy a na straně druhé je protkána tradiční českou měkkostí, melodikou a poezií. V naší interpretaci jsme se snažili vystihnout obě dvě tyto kontrastní polohy,“ uvedl houslista Bennewitzova kvarteta Štěpán Ježek.

Pavel Haas Quartet získal nominaci díky svému albu smyčcových kvartetů Dmitrije Šostakoviče (2., 7. a 8.), za něž před pár dny vyhrál i Classic Prague Award.

Třetí nominaci v kategorii Klasika si vysloužil Ivo Kahánek za svoji interpretaci klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, které nahrál společně s Bamberger Symphoniker a Jakubem Hrůšou. Toto album je také nominováno na prestižní BBC Music Magazine Award.

V kategorii Jazz byla nominována alba Nikol Bókové Inner Place, Vilém Spilka Quartetu Čekání na Toma a nahrávka Daleko skupiny Vertigo.

Celkovým favoritem letošních cen se stal Vladimír Mišík, který se s albem Jednou tě potkám (v produkci Petra Ostrouchova) a singlem Jednou bude ucházet o vítězství v kategoriích Skladba roku, Sólový interpret roku, Videoklip roku a hned dvou žánrových kategoriích Folk a Rock. Tři nominace získal za svou desku Září hudební kolektiv Zvíře jménem podzim, do výběru akademiků se posmrtně dostal i Karel Gott se svým posledním duetem s dcerou Charlotte Ellou Srdce nehasnou. Mezi novinky letošních Andělů patří zavedení nové kategorie pro Slovenské album roku. Galavečer hudebních Cen Anděl Coca-Cola 2019 je navíc letos nově otevřen veřejnosti.

Radu České hudební akademie, která na podobu a pravidla Andělů dohlíží, letos tvoří její předseda Honza Vedral, dále zpěvák a člen andělské Síně slávy Michal Prokop, publicista Josef Vlček, ředitelka ČNS IFPI Petra Žikovská a producentka Cen Anděl Lucka Hájková.

Sdílet článek: