Kabeláč, Havelka, Srnka. Prostor pro českou hudbu v 90. sezoně SOČRu

Symfonický orchestr Českého rozhlasu představil program jubilejní 90. sezony. Bude pokračovat v mezižánrovém cyklu Nové horizonty, novinkou bude komorní řada a prostor dostane česká hudba, ať už často opomíjená klasika 20. století, nebo soudobá tvorba.

Poslední jmenovanou, tedy současnou tvorbu českých autorů, zastoupí jména Pavla Zemka Nováka a Miroslava Srnky. Podtitul České stopy ve světě nese koncert, na němž bude 19. prosince 2016 pod řízením Tomáše Netopila uvedena první z českých novinek. Vedle Kytice Bohuslava Martinů a Filharmonických tanců Jana Nováka zazní Koncert pro klavír a orchestr Miroslava Srnky, sólový part přednese Nicolas Hodges. Pavel Zemek Novák zkomponoval na objednávku symfoniků Vokální symfonii č. 6 „Chvála stvoření“ na text Františka z Assisi, kterou 6. února 2017 provede hlavní hostující dirigent Tomáš Brauner společně s ženskou částí Pražského filharmonického sboru.

Málo hraná česká klasika 20. století zazní například v v programu Kabeláč versus ruská klasika. Devět miniatur pro orchestr Zrcadlení, mistrovské dílo 60. let Miroslava Kabeláče, zahraje s orchestrem šéfdirigent Ondrej Lenárd. 70. léta v české hudbě zastoupí na koncertě 20. března 2017 orchestrální fantazie Hommage a Hieronymus Bosch Svatopluka Havelky, která je inspirována bizarním světem obrazů nizozemského renesančního malíře.

V cyklu R – Když klasika je vášní – nabídne SOČR celkem dvanáct koncertů v Rudolfinu, na nichž se kromě výše jmenovaných představí například Zdeněk Mácal, Vladimír Válek či Stefan Asbury, barytonista Markus Werba, trombonista Christian Lindberg, klavírista Jean-Efflam  Bavouzet, violoncellisté Michal Kaňka a István Várdai, houslista Jan Mráček nebo sopranistky Kateřina Kněžíková a Jana Šrejma Kačírková.

Novinkou, kterou výroční sezona přinese, je komorní řada S – Tady žije SOČR. Orchestr své příznivce pozve do Studia 1 Českého rozhlasu, a blíže představí jednotlivé hráče ve skladbách Martinů, Lukáše, Coplanda, Klusáka a samozřejmě i Mozarta a Haydna. Vstup bude bezplatný, role průvodců se ujmou moderátoři Jitka Novotná a Vasil Fridrich.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější