pátek, 5. červenec 2013

Jubileum Ludmily Dvořákové

Napsal(a) 

 Ludmila Dvořáková Ludmila Dvořáková

Ve čtvrtek 11. července 2013 oslaví přední dramatická sopranistka Ludmila Dvořáková úctyhodné životní jubileum (*1923).

Jak zná svět Ludmilu Dvořákovou? Sopranistka s krásným jevištním zjevem, štíhlá, plavovlasá, s hlasem nevšední barvy, schopným měkkosti i dramatismu, suverénní ve výškách a s temnou střední polohou, vždy přesná a úchvatná. Excelovala v nejnáročnějších úlohách oboru dramatického sopránu; na předních operních scénách světa včetně newyorské MET stanula po Emě Destinnové, Marii Jeritze a Jarmile Novotné jako první česká pěvkyně nové doby.

O pozoruhodné sopranistce z ostravské opery se brzy vědělo v Praze. Národní divadlo ji angažovalo v roce 1954, téměř současně i Státní opera ve Vídni, krátce nato (1960) Státní opera v Berlíně. Když ji Wieland Wagner v Mnichově slyšel v roli Ortrudy, neváhal s pozváním na wagnerovský festival; takových šest let zkušeností a věhlasu v Bayreuthu nezažil žádný jiný umělec z Čech. Následovaly smlouvy s newyorskou MET (1966), londýnskou Covent Garden… Ze vzácných studiových nahrávek, pořízených pro Supraphon a Československý rozhlas, vychází poprvé na CD její recitál.

Úctyhodné životní jubileum pěvkyně je neopominutelnou příležitostí k připomenutí si hlasu, který sklízel nadšený aplaus v nejvýznamnějších operních domech světa.

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.