středa, 3. červenec 2019

Josef Špaček skončí po devíti sezonách v České filharmonii, bude se víc věnovat sólovému hraní

Napsal(a) 

 , foto Radovan Šubín foto: Radovan Šubín

Josef Špaček dnes oznámil svou poslední sezonu v pozici koncertního mistra České filharmonie. Tu zastával od roku 2011, nadále se hodlá věnovat rozvíjení své sólové kariéry. Intenzivní spolupráci s Českou filharmonií bude ale nadále udržovat i v nadcházejících sezonách. V nedávné době byl Špaček jmenován členem Rady Českého spolku pro komorní hudbu a v současné době se připravuje na další vystoupení s ČF.

Reprezentovat Českou republiku v řadách jejího vlajkového orchestru pro mě byla obrovská čest, které si nikdy nepřestanu vážit. Setkal jsem se zde s celou řadou vynikajících umělců, kteří mě inspirovali. Chtěl bych poděkovat zejména za možnost stát se uměleckým partnerem ČF, což mi jednak umožnilo v dobách působení v orchestru udržovat i svou sólovou kariéru, jednak mi to nadále otevírá dveře další spolupráce s tímto vynikajícím orchestrem,” řekl Josef Špaček.

S Českou filharmonií odehrál přes 60 koncertů jako sólový hráč a několik stovek koncertů z pozice koncertního mistra. V letech 2013 - 2016 byl Špaček i šéfem umělecké rady ČF. V posledních letech stál u zrodu několika významných nahrávek České filharmonie. Natočil komplet symfonií Antonína Dvořáka s dirigentem Jiřím Bělohlávkem, nebo komplet symfonií Petra Iljiče Čajkovského se Semjonem Byčkovem. Česká filharmonie již na pozici nového koncertního mistra vypsala výběrové řízení.

Josef Špaček přišel do České filharmonie v době její zásadní proměny a stal se tváří i duší orchestru na celých devět let," říká ředitel České filharmonie David Mareček. „Jeho umělecké výkony i osobní nasazení byly zcela výjimečné a Česká filharmonie v něm získala koncertního mistra nejvyšší světové třídy. Jako sólista nás skvěle reprezentoval na koncertech doma i v zahraniční. Soustředění na sólovou kariéru je proto v jeho případě správným krokem, v němž ho podporujeme a přejeme mu hodně štěstí. Josef Špaček však i nadále zůstává s Českou filharmonií spojen na poli sólovém, komorním i orchestrálním. Těšíme se na všechny naše budoucí společné projekty," dodává Mareček.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.