středa, 24. červen 2020

Jiří Teml slaví 85. narozeniny

Napsal(a) 

Jiří Teml Jiří Teml

Skladatel, rozhlasový dramaturg a publicista Jiří Teml (*1935) dnes slaví 85. narozeniny. Rodák z Vimperku a vystudovaný ekonom záhy projevil své mimořádné hudební nadání. Vzdělání v hudební teorii a skladbě mu předávali Bohumil Dušek a Jiří Jaroch, díky nimž vedle taneční a jazzové hudby pronikl také do tvorby klasické a soudobé. V letech 1976–1980 pracoval jako hudební dramaturg a vedoucí hudební redakce v Československém rozhlase v Plzni, od roku 1980 pak působí jako dramaturg symfonické, vokální a komorní hudby v pražském rozhlase.

Na počátku své tvůrčí dráhy inklinoval k dnes již tradičnějším směrům hudby 20. století. Jeho Fantasia appasionata byla v roce 1972 oceněna v soutěži Českého hudebního fondu a následně zařazena jako povinná skladba v Mezinárodní interpretační soutěži Pražského jara. Sledování aktuálních proudů soudobé tvorby – zejména vlivy polské školy – jej pak přimělo k přehodnocení své tvorby a hledání nových způsobů, jimiž by mohl volněji vyjádřit zejména svůj cit pro barevnou instrumentaci, ale také originálním způsobem obohatit svoji tvorbu o stylizované folklorní prvky a vlivy české hudby. Jde o žánrově široce rozkročeného autora, jeho dílo sahá od sólových skladeb přes dílo pro varhany, instrumentální koncerty, kompozice pro rozmanitá obsazení a symfonie až po řadu úspěšných vokálních děl zejména pro dětské a folklorní sbory.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.