úterý, 9. únor 2010

Jazztime otevírá podruhé

Napsal(a) 

V uplynulých týdnech to v kuloárech jen vře: už zase nový pražský jazzklub! Jmenuje se příhodně Jazztime a sídlí na adrese Krakovská 19, tedy pár metrů od bývalé Agharty. A ačkoliv jméno jeho majitele možná mladšímu publiku nic neřekne, všichni si klub okamžitě spojí s renomovaným saxofonistou Štěpánem Markovičem, který Jazztimu v začátcích pomáhá s dramaturgií.

Klub si otevřel původem jugoslavský klávesista Fedža Nanič. „Proč jsem si udělal jazzklub? Protože jsem v něm skoro vyrůstal!“ směje se majitel. „Jako malý jsem se kolem muziky pořád motal, o pár ulic dál bylo nahrávací studio a pod ním jazzový klub, kde jsem trávil takových dvacet hodin denně,“ říká Nanič, mimochodem sám oblíbený hudebník. „Fedža je z muzikantské rodiny, jeho táta je výtečný trumpetista. Vždyť tady Fedža dřív hrával třeba s Romanem Holým,“ vzpomíná Markovič. Nanič k tomu dodává: „Nedávno jsem se znova pustil do cvičení a zase se věnuju jazzu. Předtím jsem hrál v big bandu a různých jazzových kapelách, ale poslední dobou jsem byl hodně mimo dění.“

Nanič si tedy klub – podobně jako třeba Vladimír Lederer vloni na jaře svůj Jazz Dock – otevřel především z lásky k hudbě. „Asi rok a půl jsem se díval po různých prostorech a když jsme konečně našli tenhle v Krakovské, dalších zhruba sedm měsíců se to stavělo,“ říká majitel klubu. Protože ale potřeboval pomoc s dramaturgií, obrátil se na Markoviče, se kterým se před lety seznámil v Berlíně.

Jazztime/archiv klubu Jazztime Jazztime/archiv klubu Jazztime

OSVĚDČENÁ DRAMATURGIE…

Za krátkou dobu od otevření Jazztimu se v něm prostřídala celá řada muzikantů: „Hrál tam už Kaštan, Nedoma, Štveráček, Němejc, Hloucal, Carniaux, můj Saxtet a další,“ vypočítává Markovič. A o ty, kteří v klubu brzy vystoupí, nouze také není: „Určitě to utáhne třeba Najponk, ten má na takový prostor sílu,“ míní saxofonista. „Pozval jsem tam taky Filipa Spáleného s kapelou Los Quemados, jeho otce Jana Spáleného s ASPM, bude tam hrát sextet Honzy Hály, trio Emila Viklického, dále Jiří Stivín nebo Ondřej Krajňák.“

Klub sice těsně po svém otevření musel na pár dní zastavit provoz kvůli odhlučnění prostoru, ale své dveře podruhé otevře již 10. a 11. února, kdy v něm vystoupí kapela Rhythm Desperados. A hned na jaře tu občanské sdružení Mladí ladí jazz uspořádá malý festival.

I MLADÝ JAZZ

„Přes den budou probíhat workshopy a večer pak prostor dostane celá kapela,“ říká Markovič a majitel klubu dodává: „Chystáme dlouhodobější spolupráci, chtějí si ten prostor často pronajímat. A také přemýšlím nad nějakým mezinárodním festivalem, který by propojil různý jazzové školy v Římě, Krakově atd. Školy se k tomu zatím staví dobře, takže je jenom otázka času, kdy to všechno bude. Ideálně by se do toho mělo zapojit tak pět jazzových akademií,“ říká Nanič.

Štěpán Markovič v klubu Jazztime/archiv klubu Jazztime Štěpán Markovič v klubu Jazztime/archiv klubu Jazztime

A jak je to se zařízením Jazz Timu? „Když dáme pryč židle, vejde se tam na stojáka asi dvě stě dvacet lidí,“ odhaduje Markovič. „Hrává se někdy až do dvou do rána. Důležité jsou důstojné podmínky pro muzikanty, například jídlo pro kapelu, výhody pro kapelníka a tak.“

Vstupné je momentálně 150,- Kč, Nanič chce ale zavést ještě druhé vstupné za 250,- Kč, což by zahrnovalo i drink a jídlo - a to za cenu, kterou dnes svým návštěvníkům účtuje třeba konkurenční klub U staré paní.

Silná dramaturgie v podání předního českého saxofonisty tedy Jazztimu ze začátku zjevně pomůže. Markovič ale připomíná, že jde jen o přátelskou výpomoc. „Nechci to dělat věčně, beru to jako dočasnou práci zhruba do konce května, možná do začátku června,“ tipuje. A majitel k tomu dodává: „To je na jeho rozhodnutí, základní program už jsme dodělali, takže bude záležet jenom na Štěpánovi.“

(Oficiální stránky klubu naleznete na adrese http://www.jazztime.cz/)

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.