pondělí, 6. září 2021

Janáčkova filharmonie Ostrava vybírá asistenta šéfdirigenta

Napsal(a) 

Šéfdirigent JFO Vassilij Sinajskij, foto JFO Šéfdirigent JFO Vassilij Sinajskijfoto: JFO

Janáčkova filharmonie Ostrava se nad rámec běžné koncertní činnosti systematicky věnuje i edukačním aktivitám, pořádá Mezinárodní orchestrální akademii, Mezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů, Interpretační soutěž Jeunesses musicales atd. Své portfolio JFO nyní rozšiřuje také o komunikaci se začínajícími dirigenty a to vyhlášením otevřené výzvy pro zájemce o navázání spolupráce s orchestrem při asistování šéfdirigentovi a hostujícím dirigentům.

O pozici asistent/ka dirigenta JFO se v prvním kole ucházelo 19 kandidátů, z nichž 7 postoupilo do druhého kola, které se koná 6. září. Členy poroty jsou mimo jiné ředitel České filharmonie David Mareček nebo dirigent Robert Jindra. Porotou ve třetím a tedy posledním kole již bude samotný orchestr. Zatímco v zahraničí je post asistenta šéfdirigenta běžnou praxí, v České republice jde stále o exkluzivní záležitost.

Filosofie péče o mladou hudební scénu nám je vlastní a věnovat se výchově umělců má smysl, ale jde také o praktický dopad. Asistent/ka šéfdirigenta bude spojujícím článkem mezi orchestrem a dirigentem. Orchestr tak připravuje na dirigentův příchod a ulehčuje komunikaci. Jde nám o zkvalitnění přípravy, která se pak promítne do výsledku samotného koncertu – a o jeho kvalitu jde především,“ říká ředitel JFO Jan Žemla.

Do 1. kola otevřené výzvy pro dirigenty se zájmem o navázání spolupráce s orchestrem JFO při asistování hostujícím dirigentům i šéfdirigentovi a při vedení vybraných zkoušek a nahrávacích projektů na pozici asistent/ka dirigenta JFO se přihlásilo 19 adeptů. „Výzva byla omezena na česky mluvící dirigenty. Chceme tak dát přednostní příležitost českým nebo v Česku studujícím dirigentům,“ dodává ředitel JFO Jan Žemla, který spolu s uměleckou radou JFO na základě přihlášek a video nahrávek vybral sedm uchazečů, kteří postoupili do 2. kola. To se uskuteční v pondělí 6. září za osobní přítomnosti všech kandidátů. Porota složená z umělecké rady JFO, sedmi členů orchestru, ředitele JFO Jana Žemly, ředitele ČF Davida Marečka a dirigenta Roberta Jindry vybere 2–3 kandidáty, kteří postoupí do 3. kola. To proběhne 30. září a dirigenty bude hodnotit  již celý orchestr JFO. Vybraný asistent/ka dirigenta by mohl v JFO setrvat dva až tři roky.

V ideálním případě půjde o dlouhodobou spolupráci s orchestrem pod vedením dirigentů, jako jsou například jen v nadcházející sezóně osobnosti jako Vassilij Sinajskij, Christian Arming, Andrey Boreyko, Lionel Bringuier nebo Petr Popelka, který u nás zaujímal asistenční pozici v posledních letech stejně jako Chuhei Iwasaki,“ dodává manažer orchestru Ondřej Daněk.

JFO chce tímto krokem deklarovat nadějným umělcům dlouhodobou a systematickou spolupráci a zapojit je do praktického provozu. Tato komunikace s mladými začínajícími dirigenty také pomáhá ostatním filharmoniím zmapovat tuto jinak neprozkoumanou scénu.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.