Janáčkova filharmonie Ostrava a klavírista Lukáš Vondráček vystoupí ve vídeňském Musikvereinu

Vídeňský Musikverein. Foto: archiv JFO

Janáčkova filharmonie Ostrava zahraje v úterý 25. června v jednom z nejprestižnějších koncertních sálů světa – vídeňském Musikvereinu. Stane se tak den poté, kdy s totožným programem společně s předním českým pianistou Lukášem Vondráčkem a pod vedením dirigenta Valentina Uryupina, odehraje v kostele svatého Václava v Opavě druhý abonentní koncert. Na programu obou večerů budou díla světových autorů Bedřicha Smetany, Fryderyka Chopina či Ludwiga van Beethovena. Ostravský orchestr do Musikvereinu zavítá na pozvání rakouské pobočky celosvětového sdružení Jeunesses Musicales International, které podporuje mladé umělce. Vrací se do sálu proslulého svou špičkovou akustikou po pěti letech, kdy zde vystoupil s přední českou sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou.

Pravidelně se do své rodné Opavy vrací Lukáš Vondráček, dnes již klavírista světového renomé, jehož úspěšnou kariéru nastartovalo vítězství v prestižní soutěži královny Alžběty v roce 2016. Tentokrát se v obou večerech představí jako sólista Prvního klavírního koncertu Fryderyka Chopina. „Brilantní a zároveň emocionálně hluboká interpretace Chopinova Prvního klavírního koncertu v podání světově uznávaného Lukáše Vondráčka bude bezesporu jedním ze zlatých hřebů večera,“ doplňuje Žemla. Proslulý polský „básník klavíru“ ve své kompozici z roku 1830 sólistovi svěřil širokou výrazovou paletu od melancholicky zasněných pasáží prostřední věty až po brilantní taneční kreace v závěrečném krakoviaku.

Lukáš Vondráček. Foto: Dita Pepe

Koncert pod vedením mladého nadaného dirigenta Valentina Uryupina však nejprve zahájí předehra ke komické opeře Bedřicha Smetany Dvě vdovy. Přestože není uváděna tak často jako předehra k Prodané nevěstě, také ona nabízí orchestru možnost předvést virtuozitu nástrojových skupin a bohatou paletu orchestrálních barev. Finále bude patřit Druhé symfonii Ludwiga van Beethovena, jež je raným dílem vzniklým v letech 1801–1802. Skladatel ji věnoval svému mecenáši Karlu Aloisi Lichnovskému z Voštic, u kterého několikrát pobýval na zámku v Hradci nad Moravicí. Po vídeňské premiéře jeden z kritiků Beethovenovo nové dílo odsoudil a označil je za „odporně se svíjejícího zraněného draka, který odmítá zemřít“. Dnešním posluchačům však hudba Beethovenovy Druhé symfonie již sotva přijde takto děsivá a oceňují spíše její srdečnou náladu a bujarou energii.

Valentin Uryupin. Foto: Daniil Rabovsky

Zahraniční koncerty a turné patří k zásadním aktivitám Janáčkovy filharmonie Ostrava. Díky spolupráci se světovými dirigenty, sólisty, ale také zahraničními produkčními agenturami absolvuje ostravský orchestr ročně na dvě desítky zahraničních koncertů, a upevňuje tak svou pozici v povědomí hudebních dramaturgů nejen v Evropě, ale i vzdálenějších destinacích. „Koncertovat ve vídeňském Musikvereinu je však pro nás vždy významný umělecký počin. Jeho Zlatý sál je dnes z pohledu akustických parametrů řazen mezi vůbec nejkvalitnější koncertní sály světa, pravidelně se zde konají například Novoroční koncerty Vídeňských filharmoniků. Mít možnost koncertovat v tak proslulých prostorách je pro každé hudební těleso skutečně prestižní záležitost, jež se nenaskytne každému,“ říká ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla.  

Koncert probíhá za finanční podpory Moravskoslezského kraje a statutárního města Opavy. Abonentní cyklus symfonických koncertů JFO se koná pod záštitou náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáše Curyla a primátora statutárního města Opavy Ing. Tomáše Navrátila.

www.jfo.cz

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější