středa, 12. srpen 2015

Janáčkova filharmonie bude i v nové sezoně hrát pro Ostravu, tentokrát s novým hostujícícm dirigentem

Napsal(a) 

Michail Jurowski, foto Ivan Korč Michail Jurowskifoto: Ivan Korč

Janáčkova filharmonie Ostrava vstoupí na podzim do své 62. koncertní sezony. Staronovým sloganem s malou změnou "Hrajeme pro Ostravu" se orchestr hrdě hlásí k moravskoslezské metropoli. „Mám-li 62. sezonu srovnat s tou předchozí, tak mohu říci, že je kvalitativně na ještě vyšší úrovni díky tomu, že jsme našli uměleckého šéfa a šéfdirigenta v jedné osobě, kterým je Heiko Mathias Förster, a mohli se tak více soustředit na výběr sólistů a hostujících dirigentů. V této sezoně navíc zavádíme pozici hlavního hostující dirigenta, do které je jmenován Michail Jurowski. To je velmi zásadní změna,“ říká ředitel JFO Jan Žemla.

Koncerty řádné i mimořádné

Také v 62. koncertní sezoně se sál Domu kultury města Ostravy zaskví leskem hvězd hudebního nebe, které přijaly pozvání k vystoupení v Ostravě. Mezi dirigenty je to již zmíněný Michail Jurowski či Jakub Hrůša, mezi sólisty pak trumpetista Reinhold Friedrich, pianisté Alexander Ghindin, Jean-Efflam Bavouzet, violoncellista Johannes Moser, violista Felix Schwartz či operní pěvci Sonya Yoncheva a Piotr Beczała, kteří vystoupí v Gongu.Páteří koncertní činnosti Janáčkovy filharmonie jsou dvě symfonické řady A a B, dále klasický cyklus C, série koncertů Jeunesses musicales E, oblíbené crossovery v rámci cyklu G v Gongu v Dolní oblasti Vítkovice, cyklus komorních koncertů K a hudebně-dramatická představení pro rodiče s dětmi s označením D. Velice lákavé je také menu mimořádných koncertů s naprostými novinkami – Smartphonií, která nabízí možnost ovlivnit průběh koncertu prostřednictvím hlasování na mobilu, nebo Koncertem na přání.

Heiko Mathias Förster, foto Martin Möller Heiko Mathias Försterfoto: Martin Möller

Workshopy a festivalové cesty

JFO nezapomíná ani na školní mládež, které jsou určeny opravdu atraktivní koncerty. Novinkou jsou workshopy pro učitele hudební výchovy. Hudební dílny jsou připraveny i pro maminky s batolaty. V nabídce jsou rovněž celodenní a prázdninové workshopy pro školáky. Těm o něco málo starším je určena Hudební univerzita třetího věku aneb Filharmonie PLUS.Kromě domácího pódia se JFO představí na prestižních festivalech doma (Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj, Ostravské dny nové hudby, Mezinárodní hudební festival Špilberk, Svatováclavský festival nebo Velikonoční festival duchovní hudby Brno i za hranicemi (Konzerthaus ve Vídni, Varšavský podzim, Festival duchovní hudby Krakov, Katovice, Bratislava a Žilina). Dále ji čeká německo-švýcarské turné a cesta do Asie.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.