úterý, 15. březen 2022

Jan Čmejla získal 1. místo v soutěži Concours International de Piano d’Epinal

Napsal(a) 

Jan Čmejla, foto Concours International de Piano d'Epinal Jan Čmejlafoto: Concours International de Piano d'Epinal

Teprve osmnáctiletý klavírista Jan Čmejla tento víkend ohromil hudebníky na východě Francie. V pátek se probojoval do finále prestižní mezinárodní klavírní soutěže Concours International de Piano d’Epinal, v neděli v podvečer pak vyhrál 1. místo, a ještě získal cenu publika. Dostatečný počet bodů dostal v prestižní soutěži od poroty složené z renomovaných klavíristů a profesorů, přestože byl nejmladším účastníkem.

28. ročník Concours International de Piano d’Epinal je zatím největší a nejprestižnější soutěž, které se Jan Čmejla účastnil. Koná se ve čtyřech kolech. V prvních dvou kolech se musí uvést Preludium a Fuga od Bacha, libovolný romantický opus, klasická klavírní sonáta, virtuózní etuda od Chopina a etuda od libovolného skladatele. Každý si tato díla může poskládat do prvních dvou kol libovolně, ale musí splnit časový požadavek. Jan Čmejla zahrál také Suitu od Rameaua, protože je pravidlem zahrát dílo od francouzského autora, stejně jako skladbu Spirite, kterou Guillaum Connesson napsal pouze pro tuto soutěž. Ve finále pak Jan Čmejla předvedl Chopinův Klavírní koncert č. 1 e moll op.11.

Jan Čmejla a Slava Guerchovitch, foto Concours International de Piano d'Epinal Jan Čmejla a Slava Guerchovitchfoto: Concours International de Piano d'Epinal

Klavír značky Shigeru Kawai, na který nikdy nehrál, si mohl vyzkoušet pouhých třicet minut před vystoupením. „Vydal jsem na podiu veškerou energii a hrál jsem celou duší a srdcem. Jsem se svým výkonem poměrně spokojený. Klavír byl trochu suchý a velmi transparentní, zvukově ale velmi vyvážený a má určitý perlivý charakter,“ popisuje Jan Čmejla cestu za svým dosud největším úspěchem.

Soutěže se celkem účastnilo 104 klavíristů. Jan Čmejla vyhrál 1. cenu spolu s Francouzem Slavou Guerchovitchem.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.