pondělí, 7. září 2015

Jakub Hrůša se stane šéfdirigentem Bavorské státní filharmonie

Napsal(a) 

Jakub Hrůša, foto Petra Klacková Jakub Hrůšafoto: Petra Klacková
Nového šéfdirigenta Bamberských symfoniků dnes dopoledne v Bamberku při slavnostním aktu představil bavorský ministr umění a prezident Nadace Bamberských symfoniků Ludwig Spaenle. "Jsem velice šťasten, že se nám v osobě Jakuba Hrůši podařilo Bavorské státní filharmonii získat hudebního ředitele, který je mladý a zároveň má vysoce ceněný mezinárodní profil. Pozice šéfdirigenta Bamberských symfoniků je mimořádně náročná. Šéfdirigent je více než kterýkoli jiný hudebník zodpovědný za uměleckou úroveň tohoto výjimečného tělesa. Podíváme-li se na dějiny Bamberských symfoniků, na to, že členové tohoto orchestru přišli po válce do Bamberka z Prahy, dochází teď k tomu, že příští šéfdirigent tělesa dnes, v 70. roce jeho historie, vytváří přemostění mezi minulostí a přítomností."

"Mám opravdu nesmírnou radost, že se stávám šéfdirigentem Bamberských symfoniků," komentuje novinku sám Jakub Hrůša. "Ještě dříve než jsem měl možnost dirigovat tento klenot mezi evropskými orchestry, byl jsem jeho velkým obdivovatelem. Bamberští symfonikové jsou ztělesněním orchestrální kultury v každém slova smyslu. Orchestr má nadto své kořeny v Praze. Dýcháme stejný hudební vzduch, sdílíme kulturní zázemí, jsme si umělecky a historicky vzato velice blízcí. Bamberští symfonikové dokážou proměnit každou hudební frázi v malý zázrak, každý jejich koncert je transformujícím zážitkem. Celý tým této instituce je fantastický. A miluji město Bamberk! Přeji si, abychom spolu strávili ta nejhezčí možná léta."

Jakub Hrůša se stane v dějinách Bamberských symfoniků jejich pátým šéfdirigentem. Po celou dobu své historie (založen roku 1946 převážně z členů význačné Německé filharmonie v Praze, kteří museli odejít z Československa) se orchestr spojoval s významnými uměleckými osobnostmi, jako byli Joseph Keilberth, Eugen Jochum, Horst Stein, Jonathan Nott a Herbert Blomstedt. Hrůšovy první koncerty s Bamberskými symfoniky v této sezoně se odehrají mezi 12. a 15. listopadem 2015 v Bayreuthu, Schweinfurtu a Bamberce. Na programu zazní skladatelé Josef Suk, Dmitrij Šostakovič, Hector Berlioz a Erkki-Sven Tüür.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.