Jak hrát na kytaru celým tělem? V Praze to názorně předvede japonský kytarový virtuóz Kazuhito Yamashita

Tělesná hra plná emocí. Tak by se dal popsat přednes předního japonského hráče na klasickou kytaru Kazuhito Yamashity, jehož niterný prožitek z hudby se přetavuje do často velmi expresivního projevu. Pro své procítěné a naléhavé umělecké vyjádření a hudební techniku celosvětově uznávaný hráč oslní svými kvalitami i pražské publikum. V úterý 23. října vystoupí v Sále Martinů na HAMU v Praze v rámci festivalu Kytara napříč žánry společně se svou patnáctiletou dcerou Kanahi. Ačkoliv je Yamashita s kytarou pevně spojen přes 40 let, s neslábnoucím nadšením nadále komponuje vlastní skladby. Co do jejich počtu se těší dokonce světovému prvenství.

„Jednoho z nejuznávanějších klasiků světové kytary Kazuhito Yamashitu jsme na letošní ročník Kytary napříč žánry přizvali na doporučení předního odborníka a znalce kytarového umění u nás, profesora Milana Zelenky, jenž vyučuje právě na pražské HAMU. Příležitost vychutnat si vpravdě nevídané hudební zážitky z dílny tohoto prvotřídního hráče, navíc v jedinečné fúzi s uměním jeho mladičké dcery, má vedle studentů a kytarové obce samozřejmě i široká veřejnost,“ zve na koncert Stanislav Barek, hlavní pořadatel festivalu. Vystoupení této kytarové ikony je podle něj pro Českou republiku mimořádnou událostí.

Rodinné dvougenerační duo společně nevystoupí zdaleka poprvé. Druhorozená Yamashitova dcera je zvyklá hrát se svým otcem velmi často i na takových významných mezinárodních událostech, jako je například Cordoba Guitar Festival. A společné geny nezapře ani skutečnost, že sama Kanahi ve svém útlém věku vytvořila mimo jiné i řadu vlastních kompozic. Podobně jako její otec, jenž během své kariéry vyprodukoval již téměř 80 nahrávek povětšinou s vlastním unikátním aranžmá, představí na pražském koncertě kromě melodií řady klasických autorů i vlastní repertoár. Mezi jejich společnými skladbami rovněž nebude chybět řada těch, jejichž autorkou je Keiko Fujiie, matka Kanahi a Yamashitova manželka, která bude na koncertě přítomná.

Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji prostřednictvím sítě Ticketportal za zvýhodněnou cenu 250,- Kč.

Sdílet článek: