Huelgas Ensemble vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy

Huelgas Ensemble. Foto: Klaus Engelmayer

Legendární vlámský vokální soubor Huelgas Ensemble přednese výběr ze skvostů renesanční franko-vlámské polyfonie. Koncert konaný 25. června v kostele sv. Šimona a Judy je prologem spolupořádajícího festivalu Concentus Moraviae věnovaného staré hudbě a zároveň příspěvkem k oslavám 30. výročí zahájení diplomatických vztahů mezi Vlámskem a Českou republikou.

„Festival Concentus Moraviae je spojený s jižní Moravou. Pokud zavítá do Prahy, je to ze skutečně výjimečných důvodů, jako letos 25. června. Společně s nadací Alamire, se Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK a Vlámským zastoupením v ČR jsme přichystali mimořádný koncert legendárního vokálního souboru Huelgas Ensemble Paula van Nevela. Koncert se ponese ve znamení čísla 30: je příspěvkem k oslavám 30. výročí zahájení diplomatických vztahů mezi Vlámskem a ČR, zároveň se stane prologem 30. ročníku našeho festivalu, který připravuje vlámský dramaturg Jelle Dierickx a bude věnován vlámské hudbě i interpretům,“ uvádí ředitel MHF Concentus Moraviae David Dittrich.

Již více než čtyřicet let je Huelgas Ensemble jedním z nejslavnějších souborů, které se specializují na polyfonní hudbu středověku a renesance. Soubor je celosvětově známý díky svým invenčním programům, obsahujícím zejména neznámá mistrovská díla, která interpretují s dokonalou intonací. Huelgas Ensemble vystoupil v nejznámějších světových hudebních síních, včetně Lincoln Center New York nebo Berliner Philharmonie, a na festivalech, jako je BBC Proms v Londýně. Výkony souboru Huelgas Ensemble se vyznačují důkladnou znalostí estetiky a konceptů hudebních a zpěvních postupů středověkého a renesančního období. Média i kritici pravidelně chválí soubor za živý a inovativní přístup k repertoáru a za neustálé udržování nejvyšších standardů ve svém oboru. Umělecký vedoucí souboru Paul van Nevel využívá interdisciplinární přístup k hudebním pramenům a uvádí je v kontextu s jejich kulturním prostředím (literatura, historická výslovnost, temperament a tempo, rétorika atd.). Neustále hledá neznámá díla se zvláštním důrazem na poklady vlámské polyfonie.

K nejznámějším autorům franko-vlámské polyfonie, jejichž hudba zazní na tomto koncertě, patří Cipriano de Rore, Jean Mouton, Claude Le Jeune, Giaches de Wert či proslulý Orlando di Lasso.

Program

Huelgas Ensemble
25. června od 19:00, kostel sv. Šimona a Judy

Franko-vlámská polyfonie mezi lety 1400–1600

Jean l’Héritier Locutus est Dominus: motet à 9
Jean Larchier Petit cueur franc: chanson à 8
Cipriano de Rore Calami sonum ferentes: humanistisch motet à 4
Johannes Symonis Hasprois Ma douce amour: virelai à 3
Antoine de Févin Lamentatio in coena Domini, primo lectio  à 4
Jean Mouton Qui ne regrettoit le gentil Févin: chanson à 4 op de dood van Févin
Orlando di Lasso Mais qui pourrait être celui?: Burlesque à 4 & 6
Giaches de Wert Vox in Rama: motet à 5
Claude Le Jeune Cigne je suis de candeur: chanson à 3 & 5

Huelgas Ensemble

Nadia Lavoyer, Malwine Nicolaus, Hannah Ely, Tessa Roos | cantus
Paul Bentley-Angell, Loïc Paulin, Ozan Karagöz, Daniel Thomson, Tom Phillips | tenor
Hidde Kleikamp, Frederik Sjollema | baryton
Tim Scott Whiteley | bas

Paul van Nevel | umělecký vedoucí

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější