neděle, 4. červenec 2021

Hudební Kroměříž v srpnu nabídne koncerty, besedy i kulturní fórum

Napsal(a) 

Barbara Maria Willi, foto LHAK Barbara Maria Willifoto: LHAK

Od 12. do 20. srpna ožije Kroměříž klasickou hudbou. Mezinárodní letní hudební akademie Kroměříž přinese program pro širokou veřejnost pod názvem Hudební Kroměříž. Tento festival klasické hudby nabídne orchestrální i komorní koncerty, besedy či kulturní fórum. Na koncertech či besedách se představí řada hudebních osobností a lektorů akademie: Kateřina Kněžíková, Jiří Vodička, Barbara Maria Willi nebo Tomáš Netopil.

Naším cílem je do města přivést vzdělávání v podobě akademie, sloučení teorie a praxe ve formě festivalu pro veřejnost a odborné fórum nabízející pohled na kulturu v ČR a její budoucnost,“ představuje pilíře, na kterých stojí Letní hudební akademie Kroměříž, výkonná ředitelka Jana Kubáčová.

V rámci festivalu Hudební Kroměříž je připraveno sedm koncertů a čtyři besedy. Na zahajovacím koncertu ve skleníku Květné zahrady 13. srpna vystoupí sólově houslista Jiří Vodička, loňský laureát LHAK Roman Červinka a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod taktovkou Tomáše Netopila. Zazní skladby Johannese Brahmse, Niccolò Paganiniho, Pabla de Sarataseho a Modesta Petroviče Musorgského.

O dva dny později, 15. srpna, se v rotundě Květné zahrady uskuteční komorní barokní koncert „Moravský polibek Sasku“, který dramaturgicky připravila Barbara Maria Willi. Vedle ní se představí její studentka, laureátka LHAK a držitelka ceny Zlínského kraje Monika Wozniak. Sopranistka Kateřina Kněžíková zde představí svou úspěšnou studentku a držitelku zvláštní ceny LHAK, mezzosopranistku Bellu Adamovou. V orchestru vystoupí také violista Pavel Nikl či houslista Václav Křivánek. Na programu je Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Johann Heinrich Schmelzer a Heinrich Ignaz Franz von Biber. Novinkou je uvedení tohoto barokního komorního koncertu i na nádvoří zámku ve Zlíně, a to v úterý 17. srpna.

Na dalších koncertech v Kroměříži vystoupí studenti LHAK, lektorů Michaely Fukačové, Ivo Kahánka, Jana Mráčka, Jiřího Vodičky, Pavla Nikla, Petra Riese, Zdeňka Klaudy a pěvecké akademie Kateřiny Kněžíkové. Celý program uzavře 19. srpna Závěrečný koncert, opět ve skleníku Květné zahrady, kde zahraje studentský komorní orchestr pod vedením dirigenta Tomáše Netopila. Tento koncert se uskuteční ve spolupráci s Akademií klasické hudby. Představí se na něm laureát LHAK Adam Klánský a ve světové premiéře posluchači uslyší novou skladbu Lukáše Sommera.

Besedy bude hostit aula Střední pedagogické školy Kroměříž. První se bude věnovat tématu Jaký byl skutečný Janáček (16. 8.), druhá se zaměří na budoucnost kultury (17. 8.). Tématem této odborné debaty bude význam kultury pro rozvoj člověka, směřování kultury v současné době, její propojení se sociální oblastí a školstvím i srovnání v mezinárodním měřítku. Účastnit se budou hosté z Česka i ze zahraničí, například bývalý ministr kultury, muzikolog a pedagog Ilja Šmíd, generální ředitel České filharmonie David Mareček, psychiatr Cyril Höschl, pianista Ivo Kahánek, dirigent Tomáš Netopil či ředitel ostravské filharmonie Jan Žemla, lektoři LHAK a další. Třetí besedu povede Tomáš Netopil, jeho hostem bude Kateřina Kněžíková (18. 8.).

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.