Hudbu slyšet i vidět. Filharmonie Hradec Králové představuje program 46. sezony

46. sezona Filharmonie Hradec Králové je ve znamení dvou výročí – 200 let od narození Bedřicha Smetany a 150 let od narození Josefa Suka. Přináší ale také širokou nabídku programů různých hudebních forem a žánrů. Předplatné je již v prodeji a zájemci si jej mohou pořídit do konce června.

Pro nadcházející sezonu zvolila Filharmonie Hradec Králové motto „hudbu slyšet i vidět“. Umělecké vedení orchestru má už několik let pod svou taktovkou švýcarský dirigent a flétnista Kaspar Zehnder, v čele orchestru ale vystoupí také Marián Lejava, Andreas Weiser, Jiří Rožeň, Jiří Petrdlík či Graziella Contratto. Zazní Sukova Symfonie c mollAsrael“, klavírní koncert Regerův, harfový koncert Glièrův, Fibichův melodram Námluvy Pelopovy nebo klarinetový koncert Luminarium Kryštofa Mařatky. Jako sólisté se na koncertech symfonických cyklů představí mimo jiné klavírista Matyáš Novák, violoncellistka Michaela Fukačová, houslista Jan Talich, harfistka Anaïs Gaudemard, či houslistka Vladyslava Luchenko. Program ovšem nabízí také koncerty pro rodiny s dětmi, operetní a muzikálová představení i projekty se symfonickým orchestrem na pomezí žánrů, kterými budou třeba šansony, swing, nebo world music.

V královéhradecké Filharmonii ale hraje samozřejmě prim symfonická hudba. „Ačkoli by se mohlo zdát, že je tento žánr výsadou znalců a několika zasvěcených, ve skutečnosti může velmi živě promlouvat téměř ke kterémukoliv dnešnímu posluchači. Kdo z nás by neznal každodenní shon, dotírající termíny, potřebu neustálého rozhodování a řešení problémů v pracovním nebo i osobním životě. Klasická hudba je v příjemném protikladu k těmto vysokým nárokům dnešní doby a návštěva koncertu se může stát inspirativní zkušeností, motivovat k rozvoji našich vlastních uměleckých schopností a kreativity. Může mít pozitivní vliv na náladu a být rovněž vynikajícím způsobem, jak se odreagovat od každodenního stereotypu,“ shrnuje pozitiva návštěvy koncertů Filharmonie Hradec Králové její ředitel Václav Derner.

Brožura s podrobným programem je ke stažení na stránkách Filharmonie Hradec Králové. Předplatné na 46. koncertní sezonu FHK je v prodeji od 15. května a zájemci si jej mohou pořídit do 29. června. Osobní nákup je možný na pokladně Filharmonie Hradec Králové, která je otevřena vždy od pondělí do čtvrtka v čase 9–16.30 hodin. Od 9. června potom bude otevřen prodej předplatného všem zájemcům také elektronickou formou na portálu HKpoint.cz. Vstupenky na jednotlivé koncerty celé sezony budou uvolněny do prodeje 24. června 2023.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější