úterý, 26. květen 2015

Hudba z celuloidu - Korngoldova i Šostakovičova filmová hudba na Pražském jaru

Napsal(a) 

Marko Ivanović Marko Ivanović

Další z koncertů Pražského jara zavede diváky do světa filmu. Není troufalostí říci, že jejich hudbu zná prakticky každý. Jejich jména však stojí často skromně v pozadí. Pocta zapomenutým velikánům filmové hudby 20. století, takový podtitul by mohl mít koncert s názvem Hudba z celuloidu, který se uskuteční 26. 5. ve Smetanově síni Obecního domu.

„Skvělá, strhující partitura!“ vystihly v roce 1964 Šostakovičovu hudební skicu k filmu Hamlet newyorské Timesy. Ta bude následována hollywoodskou kreací z pera brněnského rodáka E. W. Korngolda. Film Dobrodružství Robina Hooda nejen že jeho autorovi zachránil život, když odešel do Spojených států, aby se zachránil před nacistickou perzekucí, ale jako vůbec prvnímu skladateli v historii mu vynesl Oscara za původní filmovou hudbu. Zahraniční filmová hudba bude vyvážena díly českých autorů: Jiřího Šusta, jenž geniálně zhudebnil většinu filmů Jiřího Menzela, od oscarových Ostře sledovaných vlaků, Slavností sněženek, až po Vesničku mou střediskovou, a Zdeňka Lišky. Z jeho dílny zazní mimo jiné působivá hudba k filmům Tam na konečné Smrt si říká Engelchen či z legendárního Spalovače.

Dirigent a skladatel Marko Ivanović je specialistou na soudobou hudbu a hudbu 20. století. Kromě řady světových premiér (díla Michala Nejtka, Slavomíra Hořínky, Jiřího Kadeřábka, Miroslava Srnky), se zasloužil i o první česká uvedení mnoha klíčových děl světové soudobé literatury (Pašije Arvo Pärta, Music for 18 musicians Steva Reicha, ad.).  Pod vedením Marko Ivanoviće na koncertě vystoupí Lucie Silkenová, Kühnův smíšený sbor a Symfonický orchestr hl.m. Prahy FOK.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.