čtvrtek, 11. březen 2021

Hrůša o Martinů: vychází kniha glos a zamyšlení dirigenta nad skladatelem

Napsal(a) 

Hrůša o Martinů, foto Martinu.cz Hrůša o Martinůfoto: Martinu.cz

Jakub Hrůša vládne vedle dirigentské hůlky i slovem. Svědčí o tom vydání nové knihy Hrůša o Martinů, která přináší dirigentovy unikátní texty o Martinů. Součástí publikace je také Hrůšův text o Jiřím Bělohlávkovi, který byl jeho učitelem i blízkým přítelem, a rozhovor Aleše Březiny, iniciátora vzniku těchto esejů a ředitele Institutu Bohuslava Martinů, s Jakubem Hrůšou.

Hrůša je v úzkém kontaktu s institucemi spojenými se jménem Bohuslava Martinů již od roku 2003 – především pak s muzikologickým Institutem Bohuslava Martinů a International Martinů Circle, jehož je prezidentem. Pravidelně diriguje díla Martinů po celém světě s předními světovými orchestry a je právem považován za jednoho z nejlepších světových dirigentů a největších odborníků na dílo rodáka z Poličky. Většina textů pochází z roku 2014, kdy Hrůša tato svá zamyšlení psal v pravidelných intervalech pro International Martinů Circle.

Autor se ve svých glosách věnuje osobě Martinů z různých perspektiv – zamýšlí se nad některými jeho díly, nad „limity“ popularity Martinů i dalšího významného českého skladatele 20. století Leoše Janáčka, nechává nahlédnout pod muzikantskou pokličku, když sdílí své zkušenosti z nastudování skladeb Martinů s různými orchestry z jiných koutů světa a srovnává evropské, americké a asijské orchestry, nebo též přemítá o důležitosti a dnešní roli hudební kritiky. Poslední částí je silvestrovská hádanka, ve které se skrývají v podstatě všechny tituly více než 400 skladeb Martinů.

Kniha má bohatou fotografickou dokumentaci a je koncipována dvojjazyčně – vedle českého textu obsahuje i anglický překlad. Dostupná je na e-shopu Bohuslava Martinů.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.