středa, 31. prosinec 2014

hrdina.cz

Napsal(a) 

Jan Palach Jan Palach

Od Komenského, Koziny, Havlíčka Borovského, Toufara a Palacha po odbojáře a chartisty, od Švejka, Hurvínka a dalších literárních postav po rytíře Dalibora, pana Broučka, Kecala a nejrůznější jiné postavy v operách – všemi těmito směry, zcela vážně i méně vážně, se může vydat rozhlasový projekt hrdina.cz, který chce na stanici Vltava v roce 2015 mapovat fenomén a téma hrdinství. Dramaturgická osa celoročního vysílání našla prvotní inspiraci jak v šestistém výročí upálení Mistra Jan Husa, tak ve výročí konce druhé světové války.

Hrdina představuje archetyp důležitých postav v mytologii a folklóru, ale i v současném společenském povědomí, hrdinové ztělesňují klíčové rysy dané kultury, každého národa, každé sociální skupiny, shrnuje tvůrčí úvahy a redakční záměry slovesný dramaturg Vltavy Martin Velíšek. Ať už se nás u jakéhokoliv hrdinství zmocňují pochyby, nebo úcta a obdiv, je to věc, se kterou se každý z nás, a to již od dětství, musí vyrovnat. Rozhodli jsme se proto ptát, jaký je český hrdina. Kdo je to? Jaký byl v historii? A jaký je dnes?  

Kulturní stanice Vltava se chce prostřednictvím této celoroční červené nitě svého programu pokusit o sumarizaci a pojmenování hrdinů v české historii, o zjištění, kolik skutečných historických postav se takovému archetypu blíží nebo ho dokonce definuje, o zmapování jevu sebeobětování jako tématu v umění… a jistě i o mnoho dalších přístupů k tématu. A umožní přemýšlet v širších souvislostech. Písmenka „cz“ v názvu projektu totiž nutně neznamenají, že by se mělo zůstat jen u tuzemských podnětů.

Páteří projektu jsou pravidelné „desetiminutovky“ vysílané každý všední den odpoledne a pak ještě reprízované, ale téma hrdinství se prolne do většiny programových řad. Hrdiny budou tvůrci a autoři společně s posluchači hledat v dramatických situacích rozhlasových her, v poezii a písních, v četbě i v komponovaných pořadech nazývaných Páteční večer. A v dílech vybraných pro sobotní operní večery. Otázku, jak se staví k tématu „hrdina“, si totiž lze položit vlastně nad každou operou, tím spíše, že se opera jako žánr díky silné stylizaci vzpírá jednoduchému realismu a umožňuje zřetelnější vidění toho, jaké postavy autor stvořil – a proč, upozorňuje v Magazínu Klubu Vltava Jindřich Bálek. Připomíná v souvislosti s operou nejen různé typy hrdinů a hrdinné tenory, ale také to, že není hrdinů bez příběhů a příběhů bez hrdinů. A upozorňuje, že opera nám jedinečným způsobem zakonzervovala velkou banku příběhů, na kterých si lidé po staletí uvědomovali sami sebe - takže „rok hrdiny“ bude na Vltavě z hudebního hlediska určitě především rokem opery.   

V roce 2015 se určitě ve vysílání nezapomene na Járu Cimrmana, ale prý ani na jeho opak - na hrdiny socialistické práce. A samozřejmě ani na hrdinky. Nejen na Boženu Němcovou a na její Babičku. Zrovna v operách jich možná bude dokonce víc než těch hrdinů. Počítejme spolu, ani zde nemusíme zůstávat jen u českých děl – Aida, Ariadna, Carmen, Elektra, Halka, Mélisanda, Salome, Tosca, Isolda… Němá z Portici… A z domácích? Namátkou Mařenka, Libuše, Milada, Eva, Jenúfa, Armida, Debora, Julietta, Mariken z Nimégue, Maryša, Mirandolina, Káťa, Káča, Šárka, Vanda, Elína Makropulos, Zuzana Vojířová…, Červená Karkulka, Rusalka, Liška Bystrouška… – a s nimi všemi ještě také dvě vdovy - Karolina a Anežka… Takže téma hrdina.cz, korektně a vyváženě rozšířené o téma „hrdinka“, určitě umožní ve vysílání Vltavy nepřeberné množství pohledů na lidský život i na naši identitu, ale také na umělecké hodnoty, hudbu nevyjímaje.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.