pátek, 2. říjen 2020

Hranice už jsou dávno rozmazané: Jazz Dock Orchestra zahraje současnou hudbu mladých skladatelů

Napsal(a) 

Michal Nejtek, foto Vojtěch Havlík Michal Nejtekfoto: Vojtěch Havlík

Český jazzový bigband Jazz Dock Orchestra se ve středu 7. října poprvé setká se současnou klasickou hudbou. V prostorách pražského Divadla Archa zazní premiéry studentů kateder skladby pražské HAMU a brněnské JAMU.

Program s názvem Neočekávaná setkání inicioval skladatel a pedagog pražské HAMU Michal Nejtek ve spolupráci se saxofonistou Petrem Kalfusem, který je zároveň spiritem agens celého Jazz Dock Orchestra. „Původní idea byla taková, že napíšu pro kapelu celovečerní repertoár, ale napadlo mě, že by bylo zajímavější oslovit i mladé skladatele, kteří pro bigband zatím nepsali a takříkajíc je hodit do vody. Z role autora hudby jsem se tedy posunul do pozice jakéhosi garanta a částečně i organizátora celého projektu," říká Michal Nejtek.

Název Neočekávaná setkání má podle Nejtka naznačit čistě to, že se v rámci jednoho večera potká špičková jazzová kapela se současnou tzv. artificiální hudbou. „O žádnou syntézu nejde, možná spíše o střet a tím to bude zajímavější! I když, na druhou stranu, Michal Wróblewski, autor jedné ze skladeb, je také skvělý jazzový saxofonista a členové kapely, například Marcel Bárta, Jirka Levíček, Honza Jirucha, Štěpán Janoušek a další, mají velké zkušenosti se současnou hudbou. Hranice už jsou dávno rozmazané," říká skladatel.

Mladými autory, jejichž hudbu na koncertě JDO zahraje, jsou Tomáš Borl, Václav Špíral, Michal Wróblewski a Jan Rösner. „Vybral a oslovil jsem ty, jejichž hudbu znám a o nichž jsem si myslel, že by je to mohlo zajímat. Celková dramaturgie je nakonec pěkně kontrastní - repetitivní hudba, návody k improvizaci i víceméně tradiční bigbandová sazba. I když, co je dnes tradiční, že... Já sám mám na koncertě nakonec tři skladby, jedna je staršího data, shodou okolností byla premiérována roku 2003 taky v Arše, druhá je úprava jedné části z mého hudebně-scénického představení Constellations I a třetí je novinka - Obsession/Subtle Fears. Jde o takové soupísní - první část je instrumentální (s obsesivní melodií a sóly) a druhá je meditací nad a s texty Josepha Conrada. Zpívat bude Veronika Vítová," doplňuje Michal Nejtek.

Jazz Dock Orchestra působí na české hudební scéně od roku 2018. Funguje při klubu Jazz Dock pod uměleckým vedením Jana Jiruchy a Andyho Schofielda a pravidelně přináší orchestrální hudbu na bázi klasického bigbandu. „Naším cílem je jednak umožnit znovu zaznít slavným kompozicím jazzové historie, ale také - a to zejména, pěstovat vlastní, autorský repertoár složený z těch nejlepších kompozic současných českých i zahraničních autorů," říká Jan Jirucha. Celá akce probíhá za podpory Divadla Archa, HAMU, Ochranného svazu autorského a Nadace Český hudební fond.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.