čtvrtek, 11. květen 2017

Honeggerův Král David se po dlouhé době objeví na českém pódiu

Napsal(a) 

V úterý 16. května 2017 se v kostele sv. Šimona a Judy v Dušní ulici na Praze 1 koná závěrečný koncert sborového cyklu Pražského filharmonického sboru v této sezoně. Pod vedením dirigenta Lukáše Vasilka zazní u nás málokdy uváděné oratorium Král David Arthura Honeggera. S Pražským filharmonickým sborem a instrumentálním souborem vystoupí jako sólisté Alžběta Poláčková, Markéta Cukrová a Martin Slavík. Partu vypravěče se ujme Jaromír Meduna.

„Dramatický žalm“, jak bývá Honeggerův Král David nazýván, se i v zahraničí objevuje především na velkých koncertních pódiích, jeho původní verze pro komorní soubor o 16 hráčích je téměř neznámá. Na začátku geneze díla byl René Morax, spisovatel, který hledal skladatele, jenž by zhudebnil jeho verše. Významný švýcarský dirigent Ernest Ansermet doporučil mladého Arthura Honeggera a ten se úkolu ujal, i když na jeho splnění měl pouhé dva měsíce, premiéra ale do té doby neznámému Honeggerovi přinesla velkou popularitu. O rok a půl později Honegger skladbu upravil a scénické obrazy nahradil partem vypravěče, shrnující děj mezi jednotlivými hudebními čísly. Posléze partituru přeinstrumentoval pro velký orchestr a v této podobě také dílo Pražský filharmonický sbor nahrál na desky spolu s Českou filharmonií pod taktovkou velkého propagátora Honeggera u nás, francouzského dirigenta Serge Bauda (Supraphon, 1987). Zhruba pětasedmdesátiminutové oratorium má 27 částí a vypráví biblický příběh o životě Davida, krále Izraele.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.