úterý, 27. květen 2014

Hasseho L’Ipermestra na Pražském hradě

Napsal(a) 

J. A. Hasse: Enea in Caonia v provedení souboru Hof-Musici v Českém Krumlově, foto HM J. A. Hasse: Enea in Caonia v provedení souboru Hof-Musici v Českém Krumlověfoto: HM

Lobkowiczkým palácem na Pražském hradě se 7. června v 18 hodin rozezní vznešené tóny slavnostní opery Johanna Adolfa Hasseho L’Ipermestra. Dílo jednoho z nejslavnějších skladatelů 18. století v novodobé světové premiéře uvede prvotřídní barokní orchestr Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka společně se zkušenými sólisty, v režii Zuzany Vrbové. 

Johann Adolf Hasse (1699-1783) patřil ve své době k mimořádně úspěšným skladatelům, respektu a uznání se těšil po celé Evropě, jeho opery byly s velkým ohlasem uváděny i v Praze. Díky souboru Hof-Musici v čele s dirigentem a cembalistou Ondřejem Mackem se Hasseho pozoruhodné dílo dostává k současnému publiku. Nejnověji jejich zásluhou ožívá opera L’Ipermestra, kteráměla premiéru ve Vídni 8. 1. 1744 u příležitosti svatby arcivévodkyně Marie Anny, mladší sestry české a uherské královny Marie Terezie. Autorem libreta je císařský dvorní básník Karla VI. a Marie Terezie Pietro Metastasio.

Představení opery L’Ipermestra v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě je součástí Festivalu barokních umění Český Krumlov, který vznikl v roce 2008 s cílem prezentovat barokní operu s uplatněním veškerých možností tzv. autentické interpretace. Po pražském uvedení opery L’Ipermestra v polo-scénickém provedení bude v září následovat plně scénická verze v autentických prostorách unikátního barokního divadla na českokrumlovském zámku. Letošní VII. ročník Festivalu barokních umění se v Českém Krumlově odehraje od 19. do 21. září a jeho součástí budou nejen tři mimořádná představení opery L’Ipermestra Johanna Adolfa Hasseho v zámeckém divadle, ale také řada nevšedních koncertů a dokonce i barokní ohňostroj se slavnostní barokní iluminací v zámecké zahradě.

 

 

 

 

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.