pátek, 4. únor 2022

Händelův Triumf času a pravdy v hudební i knižní podobě přinese ve čtvrtek Czech Ensemble Baroque

Napsal(a) 

, foto archiv Czech Ensemble Baroque foto: archiv Czech Ensemble Baroque

Vrchol 10. koncertní sezony brněnského cyklu Bacha na Mozarta! ve čtvrtek 10. února nabídne oratorium pro sóla, sbor a orchestr Triumf času a pravdy Georga Friedricha Händela v podání souboru Czech Ensemble Baroque. Kromě velkého stylizovaného zrcadla na pódiu Besedního domu vystoupí 29 hráčů, 16 zpěváků a v rolích Krásy, Rozkoše, Klamu, Času a Pravdy přední sólisté. Před koncertem proběhne prezentace knihy Triumf času a pravdy o G. F. Händelovi samotným autorem Pavlem Polkou a ve foyer bude Diecézní charitou Brno připraveno občerstvení, jehož zakoupením bude možné přispět na dobrou věc.

Triumf času a pravdy – nápis jako z prastarého rozcestníku dějin je zároveň geniálním titulem posledního díla umírajícího krále barokní hudby G. F. Händela. Čas a pravda versus povrchní krása, klam a požitek. Téma i dnes více než aktuální – duchovní a přitom světské… Pojďte s námi nastavit zrcadlo povrchnosti a pomoci zvítězit pravdě ve věčném souboji s lacinou krásou,“ zve na tento jedinečný koncert dirigent Czech Ensemble Baroque Roman Válek.

Händel uvedl zmíněné dílo během své padesátileté hudební kariéry dokonce ve třech různých verzích. Il trionfo del tempo e del disinganno bylo Händelovo první oratorium na italské libreto z jara 1707. O třicet let později, kdy autor žil v Anglii a měl na starosti jak anglicky zpívaná oratoria, tak italskou operu, zrevidoval a rozšířil v březnu 1737 „Il trionfo“ do třídílného díla pod novým názvem Il trionfo del tempo e della verità (HWV 46b). Třetí revize „Il trionfo“ (HWV 71) je datována do března 1757. Libreto bylo přepracováno do angličtiny.

Právě tato třetí verze s texty v angličtině a promítanými titulky v češtině zazní 10. února na brněnském koncertě. Na pódiu bude kromě 29 hráčů a 16 zpěváků také stylizované zrcadlo a před koncertem, v 18:00 v ředitelském salónku Besedního domu, proběhne také prezentace knihy Triumf času a pravdy o G. F. Händelovi. Knihu představí její autor, předseda České Händelovy společnosti, Pavel Polka.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.