HAMU slaví Rok české hudby cyklem tří komorních koncertů s názvem „Z Domoviny“

I HAMU se připojuje k oslavám Roku české hudby a přináší cyklus komorních koncertů s název „Z Domoviny“, na nichž vystoupí studenti HAMU v nejrůznějších komorních uskupeních. Tři nedělní matiné oslaví Rok české hudby jedinečnou dramaturgií a představí Vám to nejlepší z komorní hry z děl českých skladatelů. První koncert se uskuteční již tuto neděli 28. dubna 2024 od 10.30 v Sále Bohuslava Martinů na HAMU, další dva koncerty 13. října a 1. prosince 2024.

Hudební a taneční fakulta AMU v Praze letos ku příležitosti Roku české hudby pořádá trojici komorních koncertů v podání studentů a jejich souborů, které vznikají na půdě fakulty. Vedle sólové hry na nástroj je to právě komorní hudba, se kterou se mají studenti na škole setkat a v české hudební tradici má nezastupitelné místo. „Zájem je, ale někdy je potřeba víc odvahy,“ říká iniciátor projektu, pedagog komorní hry a člen Bennewitzova kvarteta Štěpán Ježek. “Proto jsme se rozhodli uspořádat svébytnou a reprezentativní řadu koncertů, která má nejlepší studentské soubory na pódium uvést“. Že je komorní hra povinnou součástí výuky, samozřejmě nestačí. „Na AMU učí řada členů našich nejznámějších komorních ansámblů, ale často jsme se setkávali s tím, že studenti nevidí při zakládání komorních souborů jasnou perspektivu a chceme je samozřejmě motivovat. Komorní hudba je mimořádná věc, ale počáteční vklad musí být veliký,“ dodává Štěpán Ježek.

Štěpán Ježek, iniciátor projektu „Z Domoviny“. Foto: Milan Mošna

Zkušenosti zralých komorních hráčů stojí i za dramaturgií koncertů, z nichž první se koná tuto neděli. Program 28. dubna v 10:30 v sále Bohuslava Martinů koresponduje s Rokem české hudby i s českou tradicí komorní hry. Neoklasické divertimento pro dechové nástroje Iši Krejčího vystřídá dnes už méně známý, ale překrásný cyklus Bedřicha Smetany Večerní písně. Chybět nebude Postludium z Janáčkovy Glagolské mše a celý program uzavře vrcholné Klavírní trio č. 3 f moll Antonína Dvořáka. V písních se představí barytonista Dominik Klapka, Dvořáka přednese Mráček trio. 

Další koncert se uskuteční 13. října, kdy se můžeme těšit na skladby Bedřicha Smetany, Jana Klusáka a Josefa Suka. Poslední z trojice koncertů se koná 1. prosince a proběhne ve spolupráci s Mozarteum University Salzburg. Zazní na něm sextety Johannesa Brahmse a Antonína Dvořáka. 

Sál Bohuslava Martinů. Foto: archiv HAMU

Z Domoviny | Sál B. Martinů HAMU, 28. dubna 2024, 10:30

Program:

Iša Krejčí: Trio – Divertimento pro klarinet, hoboj a fagot
Hrají Jana Slavíková (hoboj), Filip Smyček (klarinet), Iva Burýšková (fagot).

Bedřich Smetana: Večerní písně
Zpívá Dominik Klapka (baryton), hraje Pavol Praženica (klavír)

Leoš Janáček: Postludium z Glagolské mše
Hraje Marek Lipka (varhany)

Antonín Dvořák: Trio pro klavír, housle a violoncello č. 3 f moll op. 65
Hraje Mráček Trio. Kristian Mráček (housle), Dominik Velek (violoncello), Veronika Jaklová (klavír)

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější