čtvrtek, 24. srpen 2017

Guru Soňa Červená provede spolu s BERGem melodram pro jogíny

Napsal(a) 

Soňa Červená, foto Anna Mrázek Kovačič Soňa Červenáfoto: Anna Mrázek Kovačič

Na prvním koncertě po letní přestávce se Orchestr BERG bude věnovat východním filozofiím a józe. Název koncertu – Súrja namaskár – znamená Pozdrav slunci a odkazuje k jednomu z nejznámějších jógových cvičení. Ve velkém sále Domoviny v pražských Holešovicích budou vedle publika také desítky jogínů, v hlavní roli vystoupí Soňa Červená.

Skladatel Tomáš Reindl se v minulosti s Orchestrem BERG setkal nejen jako autor, ale také jako hráč na tabla a bicí nebo beatboxer. Scénický melodram pro guru, orchestr a jogíny inspirovaný starými českými texty a úvahami Františka Drtikola o tomto učení a cvičení je třetí skladbou, kterou Reindl pro BERG vytvořil. V hlavní roli Guru a hlavní hybatelky celého díla vystoupí Soňa Červená, která je zároveň dlouholetou patronkou BERGu. Světové premiéry skladby nazvané lapidárně Joga se aktivně zúčastní také desítky jogínů, kteří vytvoří pohybovou složku nové skladby. Proto je partnerem koncertu Prague Spirit Festival, jehož ředitelka Martina Procházková poskytla hodiny odborných konzultací při vzniku díla a také se věnuje pohybové stránce skladby.

 

Tomáš Reindl, foto Orchestr BERG Tomáš Reindlfoto: Orchestr BERG

Dánský skladatel Per Nørgård oslavil letos v červenci 85. narozeniny, které Orchestr BERG připomene českou premiérou jeho Voyage into the Golden Screen. Ta je považovaná za vůbec první instrumentální skladbu spektralismu - významného směru hudební estetiky 20. století, který klade důraz na zvukovost, ale také na matematicky propracované kompoziční techniky.

Ještě dál na východ celý večer posune skladba Sinuous Voices Ondřeje Adámka, který se inspiroval lidským hlasem: „Chtěl jsem, aby nástroje mluvily, šeptaly, vyslovovaly, aby se jim třásl hlas.“ Vedle hlasů z Nové Kaledonie použil celou řadu zajímavých nástrojů, mimo jiné indický ektar.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.