pátek, 8. říjen 2021

Gregory Porter a Ondřej Pivec završí jubilejní Struny podzimu. Festival začíná již v pátek

Napsal(a) 

Gregory Porter, foto Ami Sioux Gregory Porterfoto: Ami Sioux

Gregory Porter a Ondřej Pivec. Americký zpěvák a český klávesista, kteří získali společně cenu Grammy. K ničemu takovému by nedošlo, kdyby je v roce 2013 nedal dohromady festival Struny podzimu. V adventním čase, jen pár týdnů poté, kdy Porter se svou kapelou čtyři dny v řadě vyprodal londýnskou Royal Albert Hall, se v komorní sestavě vrátí právě na festival, na němž jeho společná cesta s Ondřejem Pivcem kdysi začala. Jejich koncertem ve Smetanově síni Obecního domu vyvrcholí 3. prosince jubilejní 25. ročník tradiční multižánrové přehlídky.

Těší nás, že Gregory Porter souhlasil s nápadem zahrát tentokrát unikátně v komorní sestavě – s Ondřejem Pivcem na hammondky, Chipem Crawfordem na klavír a třemi vokalisty. Půjde o světovou premiéru, která může otevřít novou kapitolu spolupráce Pivce s Porterem a jsem rád, že hostitelem tohoto setkání jsou opět Struny podzimu. Symboličtější tečku za jubilejním ročníkem festivalu jsme si nemohli přát,“ říká ředitel festivalu Struny podzimu Marek Vrabec. Byly to právě Struny podzimu, kde se v roce 2012 představil Gregory Porter českému publiku vůbec poprvé. Krátce na to přišel Marek Vrabec s nápadem propojit Portera s talentovaným českým mladíkem Ondřejem Pivcem a když k tomu v roce 2013 na jarním festivalovém gala skutečně došlo, český varhaník světově proslulého zpěváka zaujal natolik, že spolupráce u jednoho společného vystoupení neskončila. Nejenže si Pivec zahrál i na cenou Grammy ověnčené desce Take Me to the Alley, ale postupně se stal také stálým členem Gregoryho kapely. „Už 25 let propojujeme české umělce se zahraničními hvězdami a cesta Gregoryho Portera a Ondřeje Pivce ke společné ceně Grammy je krásnou ukázkou, že se tato iniciativa vyplatí i v mezinárodním kontextu,“ ohlíží se Vrabec.

Ondřej Pivec, foto Standa Merhout Ondřej Pivecfoto: Standa Merhout

Kromě koncertu Gregoryho Portera obohacují Struny podzimu svůj program ještě o off-program koncert Mikyska/Hába: Šestinotónové harmonium, který hostí 15. října Anežský klášter. Jedná se o pražskou premiéru jediné sólové kompozice vizionáře a průkopníka mikrointervalové hudby Aloise Háby pro tento nástroj, Šest skladeb pro šetinotónové harmonium, op. 37. Ve světové premiéře čeká návštěvníky koncertu také skladba In od bývalého stipendisty Strun podzimu Iana Mikysky. Obě skladby zazní v interpretaci Miroslava Beinhauera, jediného koncertního hráče na šestinotónové harmonium na světě. Koncert se koná ve spolupráci s Ostravským centrem nové hudby a Prague Quiet Music Collective.

Z letošního festivalového programu naopak vypadl koncert, který měl 9. listopadu obstarat jazzový bubeník Makaya McCraven. Americký umělec se rozhodl celé své evropské turné přesunout až na příští rok. O novém termínu pořadatelé jednají. Držitelé vstupenek budou o dalším postupu informováni e-mailem.

Caroline Shaw, foto Kyle Dorosz Caroline Shawfoto: Kyle Dorosz

Hlavní program multižánrové přehlídky se uskuteční od 19. října do 3. prosince v nejrůznějších pražských sálech. Jubilejní 25. Struny podzimu zahájí v české premiéře skladatelka, zpěvačka a houslistka Caroline Shaw se souborem Attacca Quartet. Tato umělkyně se prosadila nejen v současném klasickém světě, ale také úspěšně zavítala do světa popu a hip-hopu ve spolupráci s umělci jako Kanye West, Nas, The National či Richard Reed Parry z Arcade Fire. Česká premiéra čeká také zpěvačku Madeleine Peyroux, jejíž mlžný a sytý hlas mnozí typově srovnávají s legendární Billie Holiday. Jedinečnou kombinaci rapu, recitace a klasické hudby nabídnou ve společném projektu rapper Saul Williams, zjevení britské alternativní scény Kae Tempest a soubor Mivos Quartet. Další nevšední hudební zážitky obstarají sardinští polyfonní zpěváci Tenores di Orosei, ikona bossa novy Vinicius Cantuaria a klasik české písně Jiří Suchý. Předposlední koncert letošního programu propojí jubileum festivalu s výročím 100 let od narození zásadní osobnosti stylu tango nuevo Ástora Piazzolly. Houslista Gidon Kremer a soubor Kremerata Baltica zahrají po 25 letech na festivalu program věnovaný Piazzollovi, který v roce 1996 předznamenal vznik festivalu. První čtvrtstoletí festivalu pak uzavře již zmíněný Gregory Porter.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.