Giovanni Antonini se vrací k České (studentské) filharmonii

Českou studentskou filharmonii již dirigovali Simon Rattle a Semjon Byčkov, který s ní loni na přelomu listopadu a prosince dokonce oslavil své sedmdesátiny. Letos v únoru ji řídil i další uznávaný dirigent Giovanni Antonini, který se k mladým hudebníkům vrací po několika měsících, aby společně nastudovali Haydnovu Symfonii č. 85 „Královna“ a Vivaldiho Koncert pro housle, smyčce a basso continuo D dur „Grosso Mogul“ se sólistou Josefem Špačkem. V druhé půli zazní v podání České filharmonie suita z baletu Don Juan Christopha Willibalda Glucka a Haydnova Symfonie č. 103 „S vířením kotlů“. Koncerty se konají ve Dvořákově síni Rudolfina od 29. listopadu do 1. prosince vždy od 19.30 hodin.

„Barokní hudba v posledních letech zažívá velké obrození a já mám radost, že Česká filharmonie zařadila tento program s Giovannim Antoninim, odborníkem na toto období, do své abonentní řady. Je to ohromné oživení nejen pro mne a orchestr, ale i velmi přínosná a edukativní zkušenost pro nastupující generaci mladých muzikantů z České studentské filharmonie, která je součástí programu. Vivaldi byl za svého života superstar, a jeho koncert pro housle Grosso Mogul, který budu hrát, byl rock’n’roll své doby. Těším se, že to na koncertě pro vás, milé publikum, pořádně rozbalíme!“ říká houslový virtuos Josef Špaček.

Stefano Barneschi, foto Sofia Sguerri

Skutečnost, že je Giovanni Antonini odborníkem na hudbu baroka a klasicismu, není rudolfinskému publiku neznámá. Dirigent a flétnista v jedné osobě se v uplynulých filharmonických sezonách představil v obou rolích. Společně s Giovannim Antoninim přijíždí do Prahy stejně jako loni také houslista Stefano Barneschi, který se v České studentské filharmonii ujme role koncertního mistra. Jeho angažmá není náhodné. Barneschi působí již přes dvacet let jako koncertní mistr souboru Il Giardino Armonico, jehož je právě Giovanni Antonini zakladatelem. Již devátou sezonu se Antonini se svým ansámblem věnuje nahrávání kompletního symfonického díla Josepha Haydna v rámci projektu Haydn2032, jenž má připomenout 300 let od narození „otce symfonie“. Proto právě Haydnovy skladby tvoří základní pilíř dalšího z Antoniniho pražských programů.

Česká studentská filharmonie je orchestr složený z mladých nadšených hudebníků, převážně studentů a absolventů hudebních škol. Uplatňují se v něm také současní a bývalí členové Orchestrální akademie České filharmonie. Od sezony 2013/2014 těleso pravidelně spoluúčinkovalo na koncertech vzdělávacího cyklu Čtyři kroky do nového světa, při koncertech Tučňáci v Rudolfinu a Kdo se bojí filharmonie. V dubnu 2019 vystoupila Česká studentská filharmonie spolu s Idou Kelarovou a dětským pěveckým sborem Čhavorenge při koncertech Šun Devloro, které byly hudební oslavou Mezinárodního dne Romů. V listopadu 2019 orchestr hrál na Koncertu ke Dni studentstva – za účasti Joachima Gaucka a Petra Pitharta – pod taktovkou Roberta Kružíka. Na mimořádném koncertu Pomáháme s Českou filharmonií IV v červnu 2020 těleso řídil sir Simon Rattle. V únoru 2021 mladí hudebníci poprvé spolupracovali s šéfdirigentem České filharmonie Semjonem Byčkovem na projektu s názvem A přece se učí! K jejich dalšímu setkání došlo na přelomu listopadu a prosince minulého roku, kdy pod jeho vedením – poprvé na abonentních koncertech – provedli Beethovenovu Osudovou a oslavili jí Byčkovovy sedmdesátiny.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější