pondělí, 26. březen 2018

Generace 2018: V Ostravě vyhlásili ceny pro mladé skladatele Visegrádské čtyřky

Napsal(a) 

Tímea Maščáková, foto FB TM Tímea Maščákováfoto: FB TM

V pondělí 19. března 2018 zasedala v Ostravě mezinárodní porota, aby vyhodnotila další ročník soutěže, která se v posledních letech koná ve formátu Visegrádské čtyřky: Generace 2018 – Mezinárodní soutěže skladatelů do 30 let. Porota hodnotila 47 skladeb, ocenění získali například Soňa Vetchá, Michał Schafer, Bulat Abdurakhimov nebo jeden z finalistů skladatelské soutěže ČF a vítěz ocenění za soudobou hudbu 2017 Hz Matouš Hejl.

„Po krátkém váhání a přešlapování, kdy klesal zájem o skladatelskou soutěž Generace, jsme přišli s nápadem rozšířit ji z českého prostředí do zemí Visegrádské čtyřky. Nápad se ukázal nosným, soutěž chytila druhý dech a je svým způsobem ojedinělá. Největší radost mám asi z toho, že skladby mladých autorů hrají na vysoké úrovni mladí interpreti a na koncertě vítězných děl nechybí mladé publikum,“ uvedl Jaromír Javůrek, ředitel pořádající organizace Janáčkův máj.

Porota ve složení Milan Báchorek, Ivan Kurz, Hanuš Bartoň, Vít Zouhar (Česká republika), Alexander Lasoń (Polsko), Jevgenij Iršai (Slovensko) a László Tihányi (Maďarsko) se vedle tradičních hlavních cen rozhodla vzhledem k vyrovnané úrovni nejlepších českých účastníků rozdělit cenu Asociace hudebních umělců a vědců (AHUV) mezi tři nejlépe hodnocené účastníky. Ve dvou podkategoriích - skladeb inspirovaných stým výročím vzniku samostatného Československa a skladeb inspirovaných 90. výročím úmrtí Leoše Janáčka - naopak žádnou cenu s ohledem na kvalitu přihlášených skladeb neudělila.

V první kategorii skladatelů do 30 let získala první cenu Soňa Vetchá (ČR) za skladbu Trhliny v časoprostoru (Rifts in time space), na druhé příčce se umístil Jan Rösner (ČR) se skladbou Composition for trombone, strings and percussion a třetí místo získal Polák Michał Schafer za Moiru. Čestná uznání v této kategorii získali Matouš Hejl (ČR) za kompozici A Group of Four Stanislav Pristáš (Slovensko) za Nadh'omme.

 

V mladší kategorii s horní věkovou hranicí 21 let nebyla udělena první cena, druhé místo za skladbu Symphonic Poem in F získal Bulat Abdurakhimov (ČR), na třetím místě se umístili Slovenka Tímea Maščáková za kompozici Výkriky Jiří Dvořák (ČR) za Metamorfózy pro 10 smyčcových nástrojů. Čestná uznání v této kategorii získali Patrik Kako (Slovensko, Quando io movo i sospiri a chiamar voi - sonet pre tenor a tri nástroje), Pavel Nesit (ČR, Partita pro malý orchestr) a Marek Cimbál (ČR, Music for 2 pianists and 1 piano). Výše zmíněná cena AHUV byla udělena Soně Vetché, Janu Rösnerovi a Bulatu Abdurakhimovi.

V rámci letošního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka zaznějí oceněné skladby minulého ročníku. Na koncertě 22. května v koncertním sále Janáčkovy konzervatoře v Ostravě také převezmou autoři oceněných skladeb letošního ročníku Generace oficiální diplomy.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.