Galerie DOX nejen očima: Autorský večer s hudbou Miloše Orsona Štědroně

Koncert PKF – Prague Philharmonia z cyklu Krása dneška bude mít 3. listopadu netradiční místo konání i průběh. Koná se ve spolupráci s Centrem současného umění DOX, které připravilo výstavu k nedožitým 80. narozeninám bývalého prezidenta HAVEL s fotografiemi Tomkiho Němce a Bohdana Holomíčka. Od 19.30 se v DOXu odehraje autorský večer skladatele Miloše Orsona Štědroně. Jako hosta si pozval spisovatele Pavla Kosatíka.

Doménou Miloše Orsona Štědroně je tvorba pro divadlo, často píše ke svým dílům text i hudbu. Je nositelem Ceny Alfreda Radoka a jeho kabaret Velvet Havel ovládl Ceny divadelní kritiky za rok 2014, kde získal cenu v pěti kategoriích. V současnosti chystá další projekt pro Národní divadlo.

Tvorba Pavla Kosatíka se dá číst ve formě tradičních knih, dá se na ni dívat v podobě komiksů a filmů, dá se i poslouchat, což jsem s velkým zaujetím činil před časem na Vltavě. Pole jeho spisovatelsko-publicistického záběru je značně široké a vždy mě zajímá, jakou osobnost nebo historickou matérii si vybere příště. Jeho schopnost spojovat vysoké s nízkým je mi velice blízká — sám se totiž ve svých skladatelských a hudebně-divadelních aktivitách zabývám něčím podobným. Když k tomu přidám umění briskní analýzy, výborně zpracované reálie (pozor, máme co dělat s vystudovaným právníkem) a hlavně velký smysl pro zkratku a humor, vychází mi z této rovnice jeden fakt. Že je radost se s Pavlem Kosatíkem kromě jeho díla potkat i osobně,“ říká Štědroň.

Na programu koncertu budou skladby Casatar pro 3 violoncella a 3 trubky, Rock pro kytaru, smyčcové kvarteto a kontrabas a Smyčcové trio Stringendo pro dvě housle a violu. Návštěvníci navíc uvidí ukázky z kabaretu Velvet Havel. Po skončení pořadu bude následovat neformální beseda s oběma tvůrci. Vstupenka na koncert platí v den koncertu také do expozic DOXu.

Cyklus Krása dneška PKF – Prague Phihlarmonia přináší v této sezoně konfrontace různých skladatelských generací. Na příštím večeru 8. února se posluchači setkají s výraznou osobností skladatele Petra Kotíka.

Sdílet článek: