pondělí, 2. březen 2020

FOK pokračuje v mahlerovském programu s Šestou symfonií

Napsal(a) 

Jac van Steen, foto Petr Dyrc Jac van Steenfoto: Petr Dyrc

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se svým hlavním hostujícím dirigentem Jacem van Steenem uvede 11. a 12 března 2020 ve Smetanově síni Obecního domu Mahlerovu monumentální Šestou symfonii.

Šestá symfonie, řečená Tragická, vznikla v Mahlerově šťastném období; pojal za choť Almu a narodila se mu druhá dcera Anna Justina. Vyznačuje se zejména mimořádně početným obsazením – kromě početných dechů je zajímavé složení bicí sekce: dva páry tympánů, zvonkohra, kravské zvony, orchestrální trubicové zvony, bič, kladivo, činely, triangl, buben, velký buben, tam-tam, xylofon a celesta. První věta je inspirována Mahlerovou milovanou manželkou Almou, ve scherzu si skladatel hraje s náladami a v pomalé třetí větě je zhudebněna hra jeho dětí na pláži u jezera. Poslední věta je melancholická, ale zároveň monumentální. Název „Tragická“, jak bývá někdy 6. symfonie označována, nepochází od samotného Mahlera. Je ale inspirován popisem, který skladatel k dílu poskytl, zejména k poslední větě.

S Pražskými symfoniky se programově věnujeme provádění Mahlerových symfonií. Hráli jsme společně Druhou, Třetí, Čtvrtou, Sedmou a Devátou, nyní se již těším na Šestou, která je překrásná,“ uvedl Jac van Steen, který s FOK poprvé uvedl Mahlerovu symfonii v roce 2010 a o čtyři roky později, kdy nastoupil k orchestru jako hlavní hostující dirigent, se pustil do pravidelného zařazování mahlerovských programů. Holandský dirigent Jac van Steen byl šéfdirigentem filharmonických orchestrů v Norimberku, Výmaru nebo Dortmundu. Pravidelně též diriguje britské orchestry BBC Symphony Orchestra, BBC Philharmonic, Hallé Orchestra, London Sinfonietta či Royal Scottish National Orchestra.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.