pondělí, 27. leden 2020

FOK absolutně poctí Beethovena

Napsal(a) 

Michael Sanderling, foto Marco Borggreve Michael Sanderlingfoto: Marco Borggreve

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede 5. a 6. února koncert věnovaný 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Kromě jeho Osudové symfonie a předehry Egmont zazní také koncert pro smyčcové kvarteto a symfonický orchestr s názvem Absolute Jest současného amerického minimalistického skladatele Johna Adamse, který je Beethovenovou tvorbou inspirován. V rámci koncertů s názvem „Absolutní pocta Beethovenovi“ se v Obecním domě představí také Bennewitzovo kvarteto. Dirigovat bude německý dirigent a violoncellista Michael Sanderling.

„Jsem rád, že se dnes nemusím bát zařadit vedle Beethovenovy symfonie takovou skladbu, jakou je Adamsovo Absolute Jest, protože má s Beethovenovými díly leccos společného a zároveň je k nim kontrastní,“ uvedl Sanderling, který má na svém kontě nahrávky všech Beethovenových symfonií pro Sony Classical. „Beethoven je pro mne prvním člověkem, jenž symfonickou formou vyjádřil ideje, které jsou důležité pro celou společnost,“ dodal.

Předehru Egmont Beethoven při premiéře sám dirigoval, slavnou Osudovou není třeba představovat. Koncert Absolute Jest amerického skladatele Johna Adamse si naopak pár slov zaslouží. Je inspirován Beethovenovými pozdními kvartety, z nichž i hojně cituje a cituje rovněž i ze symfonických scherz, připomíná tedy jeho tvorbu komorní a symfonickou zároveň. Jednoduše absolutně beethovenovský večer,“ doplňuje dramaturg Martin Rudovský.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.