čtvrtek, 25. leden 2018

Filharmonii Hradec Králové povede od příští sezony Kaspar Zehnder

Napsal(a) 

Filharmonie Hradec Králové je po České filharmonii a Filharmonii Brno dalším z českých orchestrů, u kterých dojde od příští sezony ke změně šéfdirigenta. Vedení hradecké Filharmonie dnes oznámilo, že orchestr povede švýcarský dirigent a flétnista Kaspar Zehnder, který není českému publiku neznámý. V roce 2005 totiž nastoupil po Jiřím Bělohlávkovi na pozici šéfdirigenta Pražské komorní filharmonie (dnešní PKF - Prague Philharmonia), kterou vedl do roku 2008.

I s Filharmonií Hradec Králové Kaspar Zehnder spolupracuje delší dobu. Poprvé přijal pozvání v roce 2008 a od té doby vystoupil s FHK několikrát jako dirigent, potom také jako sólista a dvakrát jako dirigent i sólista současně – v této dvojroli se naposledy vystoupil koncem března 2017 na koncertě natáčeném a později odvysílaném Českou televizí. „Orchestr má ambice a potenciál, je v něm mnoho spíše mladších hráčů, s vážným zájmem o zvyšování kvality tělesa. Je zde samozřejmě na čem pracovat – naštěstí! – ale cítím se zde užitečný a vítaný. Cítím zde pochopení pro mé záměry a rád bych orchestr dále rozvíjel a zvyšoval jeho úroveň,“ uvedl Zehnder. „Je zde úžasný koncertní sál, jeden z nejlepších v České republice. Jako fanatik zvukového mixu jsem vždy velmi šťastný, když mohu přizpůsobit své hudební nápady tomuto sálu.

Zehnder bude navazovat na šestiletou práci dosavadního šéfdirigenta Andrease Sebastiana Weisera, kterému smlouva končí v červenci tohoto roku. Dirigování a hru na flétnu studoval Kaspar Zehnder na Hochschule der Künste Bern. Významnou inspirací pro něho mimo jiné i setkání s Manfredem Honeckem. Byl členem Evropské Mozartovy akademie, v letech 2005–2012 byl hudebním ředitelem Centra Paula Klee v Bernu. Od roku 1999 je uměleckým ředitelem festivalu Murten Classics. S působením v naší zemi má již zkušenosti z let 2005–2008, kdy stál jako nástupce Jiřího Bělohlávka v čele Pražské komorní filharmonie. Od roku 2012 je také šéfdirigentem Symfonického orchestru Biel Solothurn (SOBS). Od svého debutu v milánské Scale v roce 2007 hostoval jako dirigent u předních evropských těles. Spolupracuje s význačnými umělci jak zahraničními, tak českými (Simon Rattle, Magdalena Kožená, Jiří Bárta, Jana Boušková a další).

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.