středa, 16. prosinec 2020

Filharmonie Brno zakládá vlastní label, jako první vydá Rejchovu Lenoru

Napsal(a) 

 , foto FB foto: FB

Filharmonie Brno začíná vydávat na svém vlastním labelu novou edici nahrávek. Na první bude Rejchova Lenora, na druhé pak Maličkosti a Symfonie č. 1 Antonína Dvořáka. I do budoucna by řada měla pokračovat v duchu unikátních nahrávek.

Obě nová alba nahrál orchestr se svým šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem v letošním roce v Besedním domě. „Považuji to za významný počin, protože skladby Antonína Rejchy i Antonína Dvořáka, které hrajeme, jsou obecně téměř neznámé, dokonce i mezi hudebníky v Česku. Jsem neobyčejně hrdý na to, že vám tato díla přinášíme, a věřím, že si je objevíte a zamilujete stejně jako my,“ uvedl Davies.  

Obě nahrávky zpracoval jako mistr zvuku Jaroslav Zouhar, který zároveň působí jako trombonista orchestru. „Lenoru jsme natáčeli při generálce a také na živých koncertech. Výsledek je tedy mixem čtyř různých nahrávek. K tomu jsme ještě dotáčeli některé sólové pasáže, ale to už v prázdném sále, takže bylo potřeba pečlivě vybalancovat dozvuk a další drobnosti, aby zpěv zněl jako před zaplněným sálem. Byla to zajímavá práce,“ uvedl Zouhar.

Dennis Russell Davies při nahrávání Dvořáka, foto FB Dennis Russell Davies při nahrávání Dvořákafoto: FB

Dvořákovy skladby nahrál orchestr v pozměněné podobě. Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium rozepsal Davies do orchestrální podoby. Zasáhl také do Dvořákovy Symfonie č. 1 přezdívané Zlonické zvony. „Mladý autor odeslal dílo do soutěže a nikdy neslyšel, jak zní v podání orchestru. Na symfonii se pak časem zapomnělo. Dovolil jsem si se vším respektem k jeho pozdější tvorbě dílo zaranžovat z pozice staršího učitele, který radí talentovanému umělci na začátku jeho kariéry,“ uvedl Davies.

Nová alba, jejich covery zdobí fotografie Vojtěcha V. Slámy, jsou k dostání ve filharmonickém předprodeji v Besední ulici, od poloviny ledna také v novém e-shopu na webu filharmonie a následně v prodejní sítí Supraphonu. Ukázky z obou nových CD mohou posluchači slyšet dnes v 19.00 při koncertě, který bude vysílán na facebookovém profilu a webu Filharmonie Brno. Záznam únorového provedení Rejchovy Lenory pak vysílá ČT art 17. prosince ve 22.15.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.