úterý, 29. listopad 2016

Fibichova Bouře se téměř nehraje, změní to Ostrava

Napsal(a) 

Bouře v režii Jiřího Nekvasila, foto Martin Popelář Bouře v režii Jiřího Nekvasilafoto: Martin Popelář

Po 69 letech se vrací do Ostravy Fibichova Bouře. Operní zpracování poslední Shakespearovy hry na libreto Jaroslava Vrchlického uvede Národní divadlo Moravskoslezské v režii Jiřího Nekvasila 1. prosince.

„Jsem moc rád, že se na jedné ze shakespearovských inscenací mohu podílet jako tvůrce. Toto pozoruhodné operní zpracování poslední Shakespearovy stejnojmenné hry Bouře (The Tempest) na libreto Jaroslava Vrchlického v Ostravě zaznělo naposledy před 69 lety. Od 1. 12. 2016 se vrátí na našem jevišti opět k životu. Ano, přivést opět k životu tento pozoruhodný klenot českého hudebního pozdního romantismu a jeho podmanivé poezie je velká výzva, odpovědnost a hlavně radost,“ říká ředitel NDM a režisér inscenace Jiří Nekvasil.

Bouře patří k tak zvaným Shakespearovým romancím – pozdním hrám autora kombinujícím pohádkové a fantaskní motivy s alegorií života a cestami poznání. Cestami vedoucími ke smíření se světem a okolím, nalezení klidu v sobě. Jsou to světy plné fantazie, příběhů, mnohdy neuvěřitelných, přes které se nám vyjevuje prostřednictvím scénické básně a magického světa divadla pravda života. „Shakespearovy romance jsou mi velmi blízké a věřím, že tak jako pro mě a všechny, kteří inscenaci v těchto chvílích připravujeme, bude i pro diváky Fibichovo operní zpracování krásným setkáním,“ dodává Nekvasil.

Nastudování Bouře je zároveň druhým příspěvkem souboru opery Národního divadla moravskoslezského do společného projektu ostravské kulturní scény Shakespeare Ostrava 2016 oslavujícího 400. výročí úmrtí velkého dramatika. Po francouzské lyrické opeře Hamlet skladatele Ambroise Thomase přichází soubor s operním zpracováním Shakespearova díla od českého skladatele 2. poloviny 19. století Zdeňka Fibicha. Hudebního nastudování se ujal mladý dirigent Marek Šedivý. V hlavních rolích se divákům představí Richard Haan, Alžběta Poláčková, Martin Šrejma nebo Olga Jelínková.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.