pondělí, 6. září 2021

Festival Struny dětem zve na cestu ke kořenům jazzu, vzdá Poctu Duke Ellingtonovi

Napsal(a) 

Jazz Dock Orchestra, foto JDO Jazz Dock Orchestrafoto: JDO

Rodinný festival Struny dětem zve na 18. září děti i rodiče do pražského DOXu, kde společně s jazzovým big bandem Jazz Dock Orchestra složeným z předních jazzových hráčů vzdají hold ikoně americké hudby 20. století Duke Ellingtonovi. Koncert bude nejen dobrodružnou výpravou k jazzovým kořenům, ale odhalí mnohé souvislosti populární hudby a připomene atmosféru Mekky jazzu – New Yorku 50. let minulého století. A to vstřícnou formou pro rodinné publikum.

Duke Ellington (1899–1974) je považován za jednu z nejvýznamnějších hudebních osobností. Získal dvanáct cen Grammy včetně té za celoživotní dílo, byla mu udělena prezidentské medaile svobody či zvláštní Pulitzerova cena. Jeho portrét zdobí i čtvrtdolarové mince vydané před 12 lety státem Columbia. Ellington překračoval hudební žánry a je více než dvou tisíc skladeb. Ze svého orchestru dokázal vybudovat jeden z nejznámějších jazzových souborů, kterým prošla celá řada významných hudebníků.

Koncert Pocta Duke Ellingtonovi bude uveden ve dvou časech: od 16 a 18 hodin, stejně tak workshop Struny dětem nabízejí od 14.30 a 16.30. Osou koncertu bude jazzová suita Such Sweet Thunder, kterou její tvůrce složil inspirován postavami Williama Shakespeara s částmi jako Hamlet, Cleo, Sonnet for Caesar či Lady Mac. Zazní však i další skladby, které tvoří základy americké hudby 20. století. Hudebním světem tohoto charismatického tvůrce posluchače slovem společně provedou saxofonisté Andy Schofield a Petr Kalfus.

Na Strunách dětem nebude chybět ani workshop, který děti vtáhne do jazzových a swingových rytmů. Bubeník Jan Hrovatitsch a kontrabasista Dušan Hanzlík pozve mladé posluchače do zákoutí těchto stylů. „V letošním roce se zcela mimořádně potkáváme s našimi fanoušky při různých příležitostech a na různých místech. Tento program jsme se rozhodli věnovat hudební osobnosti, která zásadním způsobem ovlivnila jazzovou tvorbu několika dekád 20. století. Pocta Duke Elingtonovi je opět připravena na mírů dětským divákům, kterým rádi otevíráme nejrůznější hudební světy,“ říká ředitelka festivalu Struny dětem Dana Syrová.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.