neděle, 5. listopad 2023

Festival Janáček Brno 2024 ve znamení Roku české hudby

Napsal(a) 

Věc Makropulos (Staatsoper Berlin), foto Monika Rittershaus Věc Makropulos (Staatsoper Berlin)foto: Monika Rittershaus

Tři týdny hudebních a divadelních zážitků, světoví interpreti Jakub Hrůša, Nicky Spence, Adam Plachetka, Josef Špaček, Robert Carsen, Christian Thielemann, Claus Guth a soubory Staatsoper Berlin, Bamberger symphoniker nebo Pavel Haas Quartet. Festival Janáček Brno představuje program 9. ročníku, který se uskuteční v rámci Roku české hudby ve dnech 1.–24. listopadu 2024. Aktuální informace o festivalu a možnost on-line zakoupení vstupenek naleznou návštěvníci na stránkách festivalu. Pro návštěvníky festivalu je připraven festivalový pas, díky kterému získají při nákupu tří a více představení 25% slevu a při nákupu pěti a více představení 30% slevu.

Festivalový program se v ročníku 2024 dotkne hvězdných výšin. Pomyslnou laťku kvality se během krátké doby podařilo zvednout na úroveň, která splňuje parametry prvořadé evropské kulturní události. Jsem velmi rád, že význam festivalu ocení i Ministerstvo kultury ČR, se kterým uzavřeme Memorandum o spolupráci, které nám zajistí předvídatelné financování. Jedině tak bude možno dosaženou úroveň udržet i do budoucna,“ vyjádřil se k festivalu Martin Glaser, ředitel NdB.

Motto 9. ročníku festivalu – Bez hranic!... – inspirovala Janáčkova opera Výlety páně Broučkovy. Právě s ní bude festival slavnostně zahájen v režii Roberta Carsena, tvůrce inscenací po celém světě ceněných pro jejich dramatické uchopení, poetiku, humor a výtvarnou vytříbenost, a pod taktovkou Marko Ivanoviće. Na festival se vrací britský tenorista Nicky Spence, tentokrát v roli Matěje Broučka. „Nová festivalová produkce vzniká v koprodukci s Teatro Real a Staatsoper Berlin, pro festival je to další významný krok k šíření Janáčkova díla na světových jevištích s předními interprety,“ dodává Jiří Heřman, umělecký šéf opery NdB.

Nicky Spence, foto archiv Nicky Spencefoto: archiv

Operní řada nabídne průřez Janáčkovou tvorbou od jeho prvního operního úspěchu po dvě vrcholná díla. Její pastorkyňa, verze 1904, se představí v interpretaci čistě ženského inscenačního týmu pod vedením progresivní režisérky Veroniky Kos Loulové a v hudebním nastudování Anny Novotné Peškové v koprodukci opery Moravského divadla Olomouc a Janáčkovy opery NdB. Vzácným hostem festivalu bude vynikající soubor Staatsoper Berlin, který přiveze inscenaci Věci Makropulos v režii Clause Gutha oceněného v rámci Opera Award 2023 jako Režiséra roku a pod taktovkou Roberta Jindry. Příhody lišky Bystroušky oslaví 6. listopadu 100. výročí své světové premiéry. Na festivalu se představí nová produkce Národního divadla moravskoslezského v režii izraelského choreografa Itzika Galiliho a v hudebním nastudování Marka Šedivého. Liščí narozeninové blahopřání si připravil i brněnský soubor inscenací Jiřího Heřmana a Marko Ivanoviće s mimořádnými hosty Kateřinou Kněžíkovou jako Bystrouškou a Adamem Plachetkou v roli Revírníka. Jeden z festivalových večerů bude patřit Davidu Radokovi a jeho interpretaci jedné z nejoblíbenějších českých oper – Dvořákovy Rusalky. Jako vyvrcholení Roku české hudby festival přinese i zřídka uváděná díla. Takovým je i opera Šarlatán brněnského skladatele Pavla Haase, která měla v roce 1938 v Mahenově divadle světovou premiéru. Festivaloví diváci ji uvidí v režii Ondřeje Havelky a v podání ostravského operního souboru. Jako již tradičně budou součástí festivalu i nová díla studentů JAMU a komponovaný pořad brněnské Konzervatoře věnovaný skladatelce Vítězslavě Kaprálové.

Robert Carsen Robert Carsen

Rovněž dramaturgie koncertní řady je cele zaměřena na oblast české hudby a reflektuje stoleté výročí prvního Roku české hudby, vyhlášeného v roce 1924. Vedle důrazu na tvorbu Leoše Janáčka tak přinese na koncertech symfonických, komorních i recitálech nejenom díla českých skladatelů, jejichž životní data končí v české hudbě až mýtickou čtyřkou (Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Josef Suk), ale představí i další autory, např. Janáčkova oblíbeného žáka Pavla Haase, či skladatelé mladších generací jako Miloslava Ištvana, Luboše Fišera ad.

Na festival se vrací i Jakub Hrůša, tentokrát se svým tělesem Bamberger Symphoniker, aby se představili s ryze českým programem, Janáčkovým Tarasem Bulbou, Sukovým Zráním a Dvořákovým Klavírním koncertem v provedení klavíristy Daniila Trifonova. „Jedná se o program úvodního koncertu Roku české hudby, který se konal v lednu 1924, tehdy v provedení orchestru brněnského Národního divadla, brněnské konzervatoře a členy orchestru německého divadla,“ uvádí dramaturg koncertní řady Jiří Zahrádka.

Soubor Janáčkovy opery NdB pod taktovkou Roberta Kružíka a s houslistou Janem Mráčkem představí program z děl skladatelů spojených s Brnem. Mimořádným hostem bude Staatskapelle Berlin, který se představí i na samostatném koncertu se svým novým šéfdirigentem Christianem Thielemannem. Komorní koncerty opět rozezní prostory slavných brněnských vil Tugendhat, Löw-Beer a Stiassni a divadel s předními interprety, jako jsou Josef Špaček, Pavel Haas Quartet, Simona Šaturová, britský Navarra String Quartet a další. Na programu nebudou chybět ani sborové a folklórní koncerty, například Martinů Voices Lukáše Vasilka.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.